BRATISLAVA - Medzi motorkármi, ktorí si dnes v Bratislave prišli na Slavín uctiť pamiatku vojakov Červenej armády, dominovali Česi a Slováci. V skupine motorkárov sa nachádzalo len niekoľko po rusky hovoriacich jedincov a ruské evidenčné značky malo len zopár motocyklov. Aj napriek tomu zasahovala polícia.
Kolóna v počte približne 90 motorkárov sa po 13-tej hodine začala od českej hranice presúvať smerom na Bratislavu. Sprevádzalo ju auto s poznávacou značkou diplomatického zboru. Motorkári na Slavíne položili na počesť padlých vojakov pamätné vence. Na podujatie sa na miesto prišli pozrieť aj Bratislavčania, niektorí kolónu vítali.
Keď dorazili na Slavín, položili k dverám do memoriálnej siene vence a poklonili sa padlým sovietskym vojakom, ktorí zahynuli počas 2. svetovej vojny. "Prišli sme len položiť vence, pripomenúť si našich dedov, pradedov a uctiť si ich pamiatku," povedal jeden z ruských motorkárov Vladimír. Na Slovensku ani v Česku sa podľa neho nestretli s problémami a ľudia ich všade vítali. Noční vlci tvrdia, že ich návšteva nie je spojená s politikou. "My chceme vzdať úctu padlým, to je náš cieľ," skonštatovali spoločne. Po návšteve Bratislavy majú naplánované pokračovať do Rakúska. "Pôjdeme ďalej po mestách a obciach, kde zahynuli vojaci Červenej armády," dodal Vladimír.
Konfikty riešila polícia
Niekoľko hodinové čakanie na ruských motocyklistov bolo miestami dramatické, a to pre nezhody medzi táborom ľudí, ktorí prišli Nočných vlkov vítať a tými, ktorí ich prítomnosť na Slovensku neschvaľovali. Nešlo však o závažné strety. "Nedošlo k vážnejšiemu narušeniu verejného poriadku," povedal pre Topky hovorca bratislavských policajtov Michal Szeiff. Podľa našich informácií polícia vykázala z miesta dve osoby, ktoré riešila pohovorom, v pokoji zo Slavína odišli.
Pozrite si video z kladenia vencov
Na Slavín prišiel aj Juraj z Bratislavy so svojou priateľkou z Ukrajiny a s ukrajinskou vlajkou na ramenách. Pre médiá uviedol, že nechápe, prečo Slovensko dovolilo vstúpiť Nočným vlkom na svoje územie. "Videli sme, ako reagovali iné krajiny Európskej únie, ako Poľsko, Nemecko či Litva," skonštatoval.
Propaganda Putinovho Ruska
Viaceré známe osobnosti na Slovensku ako Ondrej Dostál, Grigorij Mesežnikov, Lucia Štasselová či Martin Mojžiš si počas prítomnosti motorkárskeho klubu pripomenuli pred ruským veľvyslanectvom v Bratislave pamiatku obetí agresie Ruska proti Ukrajine. "Tej agresie, ktorú Noční vlci podporujú, a toho Putina, ktorého obdivujú," spoločne konštatujú. Jazda ruských motorkárov podľa nich nie je ich súkromnou záležitosťou, ale súčasťou oficiálnej propagandy Putinovho Ruska.
Taktiež tvrdia, že okrem obetí fašizmu si treba pripomínať aj obete Josifa Stalina, komunizmu a súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina. Preto si dnes uctili ich pamiatku aj na Slavíne či pri pamätníku Danky Košanovej na Univerzite Komenského v Bratislave.
Cieľom trasy je Berlín
V súčasnosti by mali byť motorkári podľa pôvodného plánu trasy na ceste do Rakúska. Jazdou z Moskvy do Berlína si ruskí motorkári z klubu Noční vlci chceli pripomenúť porážku nacistického Nemecka v roku 1945. Pôvodne plánovali prejazd Bieloruskom, Poľskom, Slovenskom, Rakúskom a Českou republikou a doraziť do hlavného mesta Nemecka mali 9. mája. Ich cieľom má byť Treptovský park, kde sa nachádza pamätník Červenej armády. Pri vstupe na územie Európskej únie mali však na hranici Poľska a Bieloruska problémy, keďže poľské orgány ich nechceli vpustiť na svoje územie. Poľská premiérka Ewa Kopaczová už predtým celé podujatie označila za provokáciu.
Šéf klubu Aleksandr Zaldostanov, známy ako Chirurg, je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimíra Putina a vzťahujú sa na neho protiruské sankcie prijaté USA a Kanadou. Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské povstanie na východe Ukrajiny. Jeho členovia sa tiež hlásia k pravoslávnej viere, čo ich podľa vlastných slov odlišuje od ostatných motorkárskych klubov, ktoré sú zapletené v kriminálnych aktivitách.