Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Kontroverzný biznis v Tatrách rozdúchal u Slovákov vášne: Hrozí referendum o lanovkách!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

VYSOKÉ TATRY – Spoločnosť Tatry Mountain Resorts (TMR), a .s. už v minulom roku prišla s víziou vybudovať vo Vysokých Tatrách dve nové lanovky. V súčasnosti sa okolo tejto témy opäť rozvírila diskusia, niektorí Tatranci sú striktne proti, iní budovanie infraštruktúry v slovenských veľhorách vítajú.

„Navrhovaná lanovka spájajúca Starý Smokovec s Tatranskou Lomnicou prešla zisťovacím konaním, momentálne sa vypracováva správa o hodnotení, na jej vypracovanie nebol stanovený časový harmonogram. Pre ďalšie úvahy o realizácii uvedeného projektu bude výsledok posudzovania záväzný,“ priblížila aktuálnu situáciu s prvou lanovkou hovorkyňa TMR Zuzana Fabianová. 

Realizácia lanovky od botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici na stanicu Štart podľa nej nepokračovala pre nesúlad jej umiestnenia s platným územným plánom mesta Vysoké Tatry. S realizáciou oboch zámerov v minulom roku nesúhlasilo mestské zastupiteľstvo vo Vysokých Tatrách a poslanci ho zmietli zo stola. Teraz to vyzerá, že by o téme mohli rozhodovať opäť. Jeden zo súčasných poslancov Tomáš Tišťan sa domnieva, že táto téma by mohla byť po verejnej diskusii aj predmetom mestského referenda. 

Ilustračné foto: Kabínková lanovka na trase Štart – Skalnaté pleso
Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto: Kabínková lanovka na trase Štart – Skalnaté pleso  (Zdroj: SITA)

„Je to kontroverzná téma, ako poslanci sme sa neformálne zhodli, že potrebujeme o tom diskutovať, a až tak môžeme rozhodnúť. Predpokladám, že sa tak udeje v priebehu roka. Myslím si však, že by bolo najlepšie, keby o tom rozhodli občania. Tá lanovka medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou zásadne mení panorámu Tatier, tým aj zážitok turistov z nedotknutej prírody,“ uviedol pre TASR Tišťan, ktorý nesúhlasí ani s lanovkou k botanickej záhrade. Podľa neho je potrebné skúmať aj vplyv na ostatných podnikateľov v cestovnom ruchu, pretože hrozí monopolizácia služieb. 

„Poslanci by nemali zvaľovať svoje rozhodnutie na občanov mesta Vysoké Tatry, preto boli zvolení, aby rozhodovali. Samozrejme, sme prístupní a ochotní poskytnúť všetky faktografické podklady, ktoré sú potrebné. Ak by sa k tomu mal niekto vyjadriť, tak určite všetky dotknuté strany a nielen obyvatelia Tatier,“ reagovala na vyjadrenia novozvoleného poslanca Fabianová. 

Oživenie cestovného ruchu

Projekt prepojenia Starého Smokovca s Tatranskou Lomnicou nie je podľa TMR z pohľadu ochrany životného prostredia neštandardný a takéto prepájanie stredísk je svetovým trendom. „Stagnácia rozvoja Starého Smokovca spôsobuje jeho pomalý zostup. V lete je stredisko na špici návštevnosti, no v zime pre nefunkčné vleky a zjazdovky je Hrebienok využívaný len minimálne,“ zdôraznila Fabianová. Nová lanovka by tak pomohla dobudovať a oživiť toto stredisko aj v zimných mesiacoch. TMR vypracovala zámer prepojenia oboch stredísk trojkilometrovou lanovkou s troma podperami a 30 miestnymi kabínami.

„Aby sme naplnili všetky hotely v Tatrách, potrebujeme rozšíriť i lyžiarsku infraštruktúru, zvýšiť kapacitu a rôznorodosť lyžiarskych stredísk. Tak, aby hostia prichádzali do Tatier viac na dlhé lyžiarske dovolenky ako na kratšie víkendové pobyty,“ zdôraznil spolumajiteľ hotelového rezortu v Starej Lesnej Jozef Ivanič. Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry tvrdí, že ak by došlo k realizácii daného projektu, ovocie by zbierali všetci. „Ubytovacie zariadenia, poskytovatelia služieb, reštaurácie, samosprávy, parkoviská, no najväčšie plus by zaznamenalo stredisko Starý Smokovec,“ konštatovala riaditeľka OOCR Lenka Maťašovská. Podľa nej aj vďaka investíciám TMR, ktoré za osem rokov v Nízkych a Vysokých Tatrách dosiahli takmer 200 miliónov eur, opäť začali chodiť ľudia do Tatier a návštevnosť regiónu rastie.  

Na druhej strane je tu však ochrana prírody v národnom parku. „Je to na širšiu debatu, ale pri čomkoľvek novom, čo sa stavia, treba zohľadniť únosnosť regiónu, ochrana prírody toto nelimituje. Dalo by sa podľa mňa vyrobiť viac peňazí mäkkým cestovným ruchom, teda turistikou, ktorá krajinu neničí, ale Slovensko je geopoliticky postavené tak, že tu o to nie je záujem,“ uzavrel riaditeľ Výskumného ústavu vysokohorskej biológie v Tatranskej Javorine Marián Janiga s tým, že nakoniec aj tak zvíťazia peniaze a investor si v konečnom dôsledku postaví to, čo chce.

Ilustračné foto: Kabínková lanovka na trase Štart – Skalnaté pleso
Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto: Kabínková lanovka na trase Štart – Skalnaté pleso  (Zdroj: SITA)

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu