BRATISLAVA - Sporitelia budú môcť v období od 15. marca do 15. júna tohto roka vystúpiť z 2. dôchodkového piliera. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes totiž definitívne schválili novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
Vláda Roberta Fica sa rozhodla na rokovanie parlamentu predložiť novelu po tom, ako sa začiatkom tohto roka po spustení výplatnej fázy ukázalo, že prvé dôchodky z 2. piliera budú nízke. "Vzhľadom na výšku dôchodkov, ktoré sú sporiteľom za ich nasporené sumy ponúkané, je v súčasnosti účasť v 2. pilieri pre istú skupinu sporiteľov nevýhodná," zdôvodňuje rezort v materiáli.
Sporitelia preto dostanú možnosť prehodnotiť svoje rozhodnutie a od 15. marca do 15. júna 2015 zo systému vystúpiť. Tak ako pri predchádzajúcich otvoreniach 2. piliera, zákon umožní aj doň vstúpiť.
Vystúpiť z druhého piliera budú môcť všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku či predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), prípadne tí, ktorí si s ňou dohodli vyplácanie výnosu z investovania.
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z 2. piliera, podľa ministerstva práce musí Sociálnej poisťovni (SP) doručiť písomné oznámenie s prejavom vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa následne o tom informuje sporiteľovu DSS, ktorá prevedie jeho nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov, vrátane výnosu z nich, na účet SP v Štátnej pokladnici. Ak si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov, vrátane výnosu, mu bude vyplatená.
Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh Výboru NR SR pre sociálne veci. Jeho cieľom je zvýšiť transparentnosť výpočtu dôchodku poisťovňou. "Navrhuje sa poskytnúť sporiteľovi informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku," uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu. Sporitelia sa túto informáciu dozvedia prostredníctvom ponukového listu, ktorý im zasiela Sociálna poisťovňa po tom, čo požiadali o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnili podmienky na jeho výplatu. Občania sa tak podľa rezortu práce budú môcť lepšie rozhodnúť a porovnať si ponuky dôchodkov od jednotlivých poisťovní.
Fico rozhodnutie otvoriť druhý dôchodkový pilier víta
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) víta dnešné rozhodnutie Národnej rady (NR) SR otvoriť pre sporiteľov 2. dôchodkový pilier, a to v období od 15. marca do 15. júna 2015. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave po rokovaní vládneho kabinetu.
"Vítam rozhodnutie NR SR a verím, že tento návrh zákona podpíše pán prezident SR bez toho, aby sme museli o ňom opätovne rokovať. Pokiaľ by však toto právo pánom prezidentom SR bolo využité, máme dosť času na to, aby sme 15. marec 2015 v každom prípade stíhali. Sme na to pripravení a verím, že táto férová ponuka, toto férové riešenie bude takto prijaté aj slovenskou verejnosťou," povedal.
Sporiteľ v 2. pilieri sa bude podľa premiéra môcť dobrovoľne rozhodnúť, či v ňom zostane a bude znášať riziká nízkeho dôchodku v budúcnosti, alebo sa vráti naspäť do Sociálnej poisťovne, do prvého piliera.
"Dôvody, pre ktoré vláda SR navrhla otvoriť 2. pilier, sú dostatočne známe. Je to predovšetkým dôkaz, že po desiatich rokoch sporenia v 2. pilieri boli vypočítané dôchodky, ktoré môžeme označiť za smiešne. Rovnako vieme, že v 2. pilieri sú státisíce ľudí, ktorí buď z dôvodu veku, nízkeho alebo žiadneho príjmu nemajú žiadnu šancu, aby mali vyšší dôchodok, keď sa bude spočítavať z 1. a 2. piliera, ako keby dôchodok mali len z 1. piliera," poznamenal.
Zdôraznil zároveň, že otvorenie 2. piliera umožňuje dobrovoľný výstup, ale aj dobrovoľný vstup doňho. V 1. pilieri sa podľa premiéra realizuje valorizácia dôchodku. "V 2. pilieri valorizácia neprichádza do úvahy," dodal. Skupina sporiteľov, ktorá "v 2. pilieri nemá čo robiť", predstavuje podľa predsedu vlády až jeden milión osôb.