TERCHOVÁ - Dôsledky pondelňajšej búrky, ktorá zmietla okolie Žiliny a narobila státisícové škody na majetkoch, pomaly odstraňujú záchranné zložky z celého Slovenska. Desiatky horských záchranárov stále prehľadávajú turisticky obľúbenú Vrátnu dolinu, ktorá dopadla v súčte škôd pravdepodobne najhoršie, zatiaľ nehlásia žiadne úrazy ani obete. Nie je však stále isté, či v uviaznutých vrakoch neostali ľudia.
Prívalový dážď a rozbúrený potok Vrátňanka v pondelok na viacerých miestach podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny. Voda, o ktorej viacerí miestni hovoria ako o storočnej, vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi strhla aj zaparkované autá.
Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni.
Na pomoc k zdemolovaným autám, ktoré spolu s cestou strhla lavína bahna, včera priletel aj vrtuľník ministerstva vnútra a smerujú tam hasiči. Tí sa budú snažiť autovraky rozrezať a potvrdiť, že v nich nikto nezostal. Zatiaľ len 21 turistov nahlásilo, že ich autá sú zakliesnené v nánosoch bahna a skál.
Okrem toho musia bezpečnostné zložky zabezpečiť zásobovanie a vodu pre terchovskú časť Štefanová, kde sa celoročne býva a tiež opraviť strhnuté elektrické vedenie.
V Tiesňavách na začiatku Vrátnej doliny už začali vypĺňať diery v ceste betónom, aby ju sprejazdnili pre ťažkú techniku, ktorá je potrebná pri odstraňovaní škôd v ďalších častiach doliny.
Do Vrátnej doliny prichádzajú desiatky áut s českými turistami, polícia ich vracia späť, celú Vrátnu uzavreli. „Chodia tam len záchranárske vozidlá, ktoré zásobujú obyvateľov Štefanovej. Vrátna v podstate zostala bez ľudí, takže až do odvolania prosíme všetkých turistov, aby do Vrátnej momentálne nechodili,“ povedal náčelník Horskej záchrannej služby Malá Fatra Juraj Ondruš.
Hasiči zvážajú ťažkú techniku z celého Slovenska. „Ťažká technika je jediná, ktorou sa vieme dostať do doliny. Bude slúžiť najmä na to, aby sme zásobovali záchranárov a ľudí, ktorí tam bývajú. Privážame ďalšiu techniku z celého Slovenska, pretože jej tu naozaj bude treba podstatne viac a na dlhší čas. Momentálne tu máme približne 70 profesionálnych a 30 dobrovoľných hasičov,“ dodal prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý.