BRATISLAVA - Blíži sa čas letných dovoleniek, preto je potrebné venovať zvýšenú pozornosť zabezpečeniu svojho bytu či domu pred nepozvanou návštevou. Slovenská polícia tak, ako každý rok, aj teraz radí občanom ako znížiť riziko vlámania. Dá sa to docieliť viacerými spôsobmi. Pozorne čítajte rady strážcov zákona!
Buďte opatrní
Pri opustení svojho bytu (domu) sa vždy uistite, či máte zavreté okná a zamknuté vchodové dvere. Policajti odporúčajú mať kvalitné vstupné bezpečnostné dvere a zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami, napríklad bezpečnostné závory, bezpečnostné retiazky, poistky dverových závesov, spevnené zárubne. Na prízemí si možno namontovať mreže a bezpečnostné fólie na okná, balkóny a loggie.
Osobitnú pozornosť venujte aj rizikovým vstupom ako sú lodžie, terasy, pivnice a pod. Keď odchádzate z domu, nezaťahujte závesy, žalúzie a rolety. Stiahnuté rolety na oknách môžu byť pre zlodejov signál, že v byte nik nie je. Ak sa chystáte na dlhší pobyt mimo svojho domu, nenechávajte ho bez dozoru.
Niet nad dobrých susedov
Veľmi dôležité je mať dobré vzťahy so susedmi, je to jeden z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom, počas neprítomnosti, aby pravidelne vyberali poštovú schránku a občas kontrolovali byt, práve susedia môžu dohliadať na bezpečnosť vášho obydlia rovnako, ako polícia môže pomôcť v prípade ich neprítomnosti. Ak spozorujeme niečo podozrivé, mali by sme ihneď susedov kontaktovať a upozorniť ich na to.
Je potrebné všímať si cudzích ľudí vo vchodoch obytných domov či v okolí rodinných domov. Ak spozorujete podozrivé správanie cudzích osôb, ihneď kontaktuje políciu na známom čísle 158. Nenechávajte odkaz na záznamníku a taktiež neuvádzajte na sociálnej sieti, že nie ste doma.
Poschovávajte náradie na dvore
Majitelia rodinných domov, dbajte na to, aby na dvore neostali rebríky, či iné náradie, ktoré pomôže zlodejovi. Stromy, kry by nemali zakrývať vstupné dvere do domu. Pokiaľ môžete využívajte mechanické a elektronické zabezpečenia svojho domu, či pripojenia na pult centralizovanej ochrany.
Bez poistky ani na krok
No a nezabudnite na poistenie majetku. Nie je to síce ochrana pred vlámaním, ale môže vám pomôcť. V prípade zistenia akýchkoľvek známok vlámania (páchateľ môže byť ešte na mieste), okamžite privolať políciu (telefonicky, osobne alebo za pomoci známych či ostatných rodinných príslušníkov). Na miesto nevstupovať, aby nedošlo k zmareniu stôp, ničoho sa nedotýkať, nemanipulovať, nič nepremiestňovať, aby si polícia mohla urobiť čo najlepší obraz o páchateľovi a jeho činnosti na mieste. Vždy je potrebné si urobiť úplný a z hľadiska popisu vecí presný zoznam všetkého, čo bolo ukradnuté a tiež všetkých škôd, ktoré boli návštevou vlamača spôsobené.
Doma nedržte veľkú hotovosť
Neschovávať väčšie množstvo peňazí a cennosti doma, vo väčšom bezpečí sú v trezore banky. Ak vám boli odcudzené platobné karty, šekové či vkladné knižky alebo cenné papiere, je nutné o tom informovať okrem polície aj banku alebo inštitúcie, u ktorých sú cenné papiere vedené. Zablokovanie účtu proti manipulácii páchateľom musí byť rýchle. Dôležitým opatrením pri vlámaní je objekt opäť dôkladne zabezpečiť.
Nezabúdajte na otvorené okná
Polícia upozorňuje občanov, najmä v letných dňoch i nociach, že sieťky proti hmyzu a okná "na vetračku" sú nedostatočnou ochranou obydlia. Páchatelia sa cez ne ľahko dostanú do domu, či bytu a počas spánku nemajú problém ukradnúť cenné veci. Preto dôkladne zvážme, ktoré okno môžeme ponechať otvorené bez toho, aby nás tadiaľ navštívil zlodej!