Utorok24. december 2024, meniny má Adam, Eva, zajtra

Dzurinda prirovnal vládu k boľševikom z roku 1948

Mikuláš Dzurinda
Mikuláš Dzurinda

BRATISLAVA - Búrlivú výmenu názorov koaličných a opozičných poslancov v rokovacej sále parlamentu vyvolalo vystúpenie predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu k návrhu ústavného zákona o starobnom dôchodkovom sporení, v ktorom prirovnal súčasnú vládu k boľševickej z roku 1948.

Dzurinda spomenul aktuálne tlaky vlády na zdravotné poisťovne, tendre, nezávislé regulačné úrady, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Niekedy volí vláda zastrašovanie, niekedy nátlak, niekedy upraví legislatívu, povedal Dzurinda. Vláde podobne ako v roku 1948 chýbajú podľa neho peniaze na kupovanie voličov. Vláda a Smer zabudli, že chcú šetriť na štátnej správe, dodal. "Stíchli ste, akosi ste rezignovali na úspory v štátnej správe a poľujete v súkromnom sektore," povedal Dzurinda s tým, že rozumie, že chýbajú peniaze na podobné vianočné darčeky ako vlani. "Nemáte peniaze na valorizáciu detských prídavkov, odškodnenie klientov nebankových subjektov či zvýšenie platov zdravotníkov, tak ste prišli na to, že najjednoduchšie je ukradnúť," pokračoval Dzurinda.

"Vláda zvažovala a zvažuje, pohráva sa s touto myšlienkou, preto sme nemohli zostať nečinní a nedovoliť, aby vláda okradla občanov ako boľševici v roku 1948," povedal Dzurinda. O správnosti rozhodnutia iniciovať ústavný zákon Dzurindu presvedčilo aj štvrtkové vystúpenie Fica v hodine otázok. "Je nad moju normu, ako premiér klamal občanom," dodal Dzurinda. "Ústavný zákon je potrebný preto, aby sa úspory ľudí nestali najskôr lákadlom a potom aj sústom pre nenásytné gágory politikov, ktorí žijú iba kvôli prieskumom verejnej mienky," povedal Dzurinda s tým, že nepozná lepšiu poistku, ako je prijatie tohto zákona. "Čo vám bráni v mene ľudu zahlasovať za tento zákon, ak všetci chceme ľudu dobre?," opýtal sa Dzurinda a dodal, že o tom, kto chce ľuďom dobre, rozhodnú skutky a konkrétne hlasovania.

Čo na to koalícia?
Proti porovnávaniu súčasnej vlády s vládou v roku 1948 sa vo faktických poznámkach ohradili viacerí poslanci Smeru-SD. "Boli to obyčajné politické tančeky. Povedali ste, že ľuďom sa dá všetko vysvetliť. Ak by sa to dalo, tak by ste tu dnes nesedeli ako poslanec, pán bývalý premiér," povedal Dušan Jarjabek, ktorý pripomenul, že nebankové spoločnosti bohatli za bývalej vlády. "Sporme sa o tom, ako to lepšie urobiť. Potrebujeme ekonomický a sociálny systém, ktoré pôjdu ruka v ruke," reagoval podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer-SD) a pripomenul, že peňazí z privatizácie, ktorú robila minulá vláda, malo byť oveľa viac a mohli oveľa lepšie pomôcť na prospech občanov. "Smer možno preexponováva sociálne požiadavky, ale nemá z čoho," dodal Číž a vyzval na korektnosť a serióznosť parlamentnej diskusie.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu