BRATISLAVA - Slovensko vyhralo arbitráž v spore s holandskou poisťovňou Achmea, akcionárom Union zdravotnej poisťovne, pre plány vytvoriť jednu štátnu zdravotnú poisťovňu. Achmea by mala Slovensku zároveň zaplatiť vyše milión eur za právnikov. Informoval Tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.
"Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu. Zároveň uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore," uviedol Tlačový odbor MF SR.
Dôvodom pre arbitráž bola podľa hovorcu spoločnosti Achmea Berta Rensena najmä ochrana Union ZP. "Teraz už môžeme jednoznačne povedať, že sme tento cieľ dosiahli. Najlepšie to demonštruje skutočnosť, že arbitrážny tribunál rozhodol, že nemá právomoc rozhodnúť, a to najmä z dôvodu, že už neexistuje konkrétna hrozba vyvlastnenia, a preto už nie je žiadny konkrétny problém, ktorým by sa mal zaoberať," reagoval Rensen na rozhodnutie tribunálu.
Pristúpením k tejto arbitráži sa Achmea usilovala odvrátiť hroziace vyvlastnenie vyplývajúce z vládnych plánov jednej poisťovne. Projekt unitárneho systému verejného zdravotného poistenia je v súčasnosti zastavený pre chýbajúce peniaze. Premiér Robert Fico sa však po stredajšom (21. 5.) rokovaní vlády SR vyjadril, že projekt nie je mŕtvy. Analytik Peter Pažitný z HPI však jeho realizáciu nevidí veľmi pravdepodobne.
"V spore sa Achmea B.V. domáhala údajného porušenia dohody medzi Českou a Slovenskou Federatívnou Republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a vzájomnej ochrane investícií. K porušeniu by údajne došlo realizáciou zámeru vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne," priblížil rezort financií. Akcionár Union ZP tiež namietal poškodenie investícií vlaňajším hromadným vypovedaním zmlúv zo strany 17 štátnych nemocníc.
Achmea má podľa MF SR zaplatiť Slovensku právne náklady v celkovej výške 1,01 milióna eur. Rovnako má uhradiť náklady tribunálu v sume vyše 340.000 eur.
Pre kabinet nešlo v prípade akcionára Union ZP o prvý spor. V decembri 2012 Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol v prospech Achmea ohľadne zákazu zisku. Slovensko podľa neho malo zaplatiť miliónové škody, ako aj náklady na právnikov. SR sa pokúša dosiahnuť zrušenie rozsudku, Achmea je však presvedčená, že SR neuspeje.
Projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, teda jednej štátnej zdravotnej poisťovne, sa mal podľa pôvodného plánu zrealizovať v prípade dohody aj nedohody s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní. Pokiaľ by k dohode došlo, malo sa tak stať od januára 2014, pokiaľ nie, siahnuť sa malo po vyvlastňovaní a jedna poisťovňa mala vzniknúť od júla toho istého roka. Po tom, čo takýto plán schválila vláda, napadla Achmea tento zámer cez arbitráž.
MZ SR rozhodnutie v spore s Achmeou privítalo, I. Uhliarik by ho chcel vidieť
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR považuje rozhodnutie arbitrážneho tribunálu v spore s Achmeou, akcionárom Union zdravotnej poisťovne, za pozitívnu informáciu.
"Aj toto rozhodnutie je dôkazom toho, že zámer a kroky ministerstva v súvislosti s vytvorením unitárneho systému verejného zdravotného poistenia sú správne a plne v súlade nielen s našou, ale aj európskou legislatívou," povedala ministerka Zuzana Zvolenská (nominant Smer-SD).
Ministerstvo financií by podľa bývalého šéfa rezortu zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) malo zverejniť celé rozhodnutie súdu. "Poznáme len jeho interpretáciu, neviem ani to, ako vyzerala žaloba. Bez ohľadu na to, štát by nemal za ľudí rozhodovať, kde chcú byť poistení, to sa dialo naposledy za socializmu. 1,4 milióna ľudí je dobrovoľne poistených v súkromných poisťovniach. Smer by mal rešpektovať ich slobodu rozhodnúť sa," uviedol.
Opozičného poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS) rozhodnutie tribunálu neprekvapilo. "Zdalo sa mi nesmierne neobvyklé, aby sa niekto súdil alebo sporil o niečo, čo len bude, v čase, keď nebolo jasné, či to bude," skonštatoval. Myslí si, že Achmea takto postupovala pre zlé skúsenosti so zákazom zisku zdravotných poisťovní. Pripomenul, že pre tento spor má Slovensko zablokovaných okolo 30 miliónov eur. Neočakáva však, že by toto rozhodnutie posmelilo vládu v realizácii jednej poisťovne.