Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Prvý bocian už je na Slovensku, zrejme nezimoval v Afrike

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Tohtoročnú migráciu vtáctva urýchlila mierna zima a skorší príchod jari. Ornitológovia už zaznamenali prílet prvých jedincov bociana bieleho na naše územie.

Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko informoval, že prvý bocian biely bol zahliadnutý už v posledné februárové dni. Pozorovanie jedinca v hniezde ornitológovia uskutočnili 1. marca pri Devínskej Novej Vsi.

Slovenské bociany Alexander, Natália a Karolína, vybavené v rámci projektu Ochrana a výskum vtáctva bez hraníc telemetrickými vysielačkami, ostávajú ešte stále v Sudáne a Tanzánii. „Na hniezdiská sa vrátia až po dosiahnutí dospelosti," vysvetlil Gúgh.

Dospelé bociany sa však už podľa odborníka vydali v týchto dňoch na jarnú púť zo subsaharskej Afriky na európske hniezdiská. Jedince pochádzajúce z Nemecka vybavené vysielačkami tiahnu podľa neho tieto dni pozdĺž Nílu v Sudáne a denne prekonajú niekoľko sto kilometrov. Ženie ich pud rozmnožovania. V hniezdach sa stretávajú páry po náročnom prezimovaní, aby vychovali novú generáciu bocianov.

Mimovládna organizácia priblížila, že na Slovensku prezimovalo túto zimu minimálne 10 mladých bocianov bielych. „Takmer všetky úspešne prečkali zimu v stredoeurópskych podmienkach,“ doplnil Gúgh. Ornitológovia predpokladajú, že prvý bocian, ktorého prílet na Slovensko zaznamenali, zimoval na juhu alebo západe Európy, a nie v Afrike.

Bociany biele patria medzi najpopulárnejšie sťahovavé vtáky. Ich prílet, migráciu a hniezdenie ornitológovia zaznamenávajú v internetovom Atlase hniezd bocianov. V roku 2013 hniezdilo na Slovensku viac ako 1200 párov bocianov. V hniezdach vyrástlo a na svoju prvú púť vyštartovalo viac ako 2400 mláďat.

Nasledovné týždne až do začiatku mája priletí na Slovensko stovka sťahovavých druhov vtákov. V priebehu marca to budú bociany, sťahovavé kačice, bahniaky, neskôr lastovičky, belorítky a napokon sa vrátia aj mucháriky, dážďovníky, včeláriky či červenáky karmínové, informuje SOS BirdLife Slovensko.
 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu