BRATISLAVA - Ráno bolo na horách takmer všade zamračené, na mnohých miestach s rozpadajúcou sa hmlou alebo doznievajúcim slabým snežením. Teplota vzduchu sa pohybovala od -11° C do -4° C, informuje na svojej stránke Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.
V Tatrách fúkal čerstvý vietor prevažne južných smerov s rýchlosťou do 40 km/hod. v nárazoch do 55 km/hod. Vo Fatrách fúkal len mierny vietor s rýchlosťou do 20 km/hod. Za posledných 24 hodín pripadlo od poprašku do niekoľkých centimetrov nového snehu. Snehová pokrývka je nerovnomerne rozmiestnená a pod 1 800 m dobre stabilizovaná.
Tu je na väčšine miest sneh tvrdý až ľadový s malým množstvom nového snehu z poslednej periódy sneženia do 10 cm. Vo vyšších polohách Tatier bol sneh uložený do žľabov a múld prevažne severných až východných orientácií a vytvoril menej stabilné snehové dosky. Veľmi nízke teploty vzduchu zabraňujú jeho stabilizácii. Celková výška snehovej pokrývky je premenlivá a na túto ročnú dobu výrazne podpriemerná
V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier nad hranicou 1 800 m naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Pod touto hranicou a v Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Snehová pokrývka je v polohách do 1 800 m n.m. dobre spevnená a stabilná.
Vo vyšších polohách Tatier je na tvrdom snehovom podklade nový alebo vetrom previaty sneh, ktorý je nerovnomerne rozmiestený. V žľaboch so severnou, severovýchodnou až východnou orientáciou sú vytvorené menej stabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Na týchto strmých svahoch je možné uvoľnenie menších lavín najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Veľké spontánne lavíny sa neočakávajú.
Malé lavínové nebezpečenstvo trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry v dôsledku veľmi nízkej až nesúvislej snehovej pokrývky lavínové nebezpečenstvo nehrozí.