BRATISLAVA - November 1989 s odstupom rokov mnohí ľudia vnímajú inak než v čase, keď sa krajinou tiahla vlna eufórie. Faktom však ostáva, že sa vďaka nemu dostali na slobodu viacerí politickí väzni vrátane Jána Čarnogurského. A práve on si pre Topky zaspomínal na doby dávno minulé.
Ján Čarnogurský bol jedným z mnohých Slovákov a Čechov, ktorí kvôli svojmu presvedčeniu skončili v base. V auguste 1989 ho zatkli a obvinili z rozvracania republiky. Po troch mesiacoch mu však vtedajší prezident Gustáv Husák udelil amnestiu a on sa dostal na slobodu. Pri príležitosti 24. výročia od tejto udalosti si zaspomínal na časy, keď ešte sloboda nebola samozrejmosťou a človek si musel dávať veľký pozor na to, čo vypustí z úst.
Niekdajší podpredseda federálnej vlády dlhé roky pracuje ako advokát. Ešte v sedemdesiatych rokoch napríklad obhajoval jedného Bratislavčana, ktorý bol obvinený z urážky prezidenta. "Sused môjho klienta si v záhrade vypočul jeho rozhovor s dvomi kamarátmi o Dubčekových rohlíkoch (kedysi sa tak nazýval istý druh pečiva, pozn. red.). Kamarát zakontroval, či pozná aj Husákovu salámu a on odvetil, že "nie, lebo tá sviňa ešte behá po Prahe"," hovorí Čarnogurský. Dotyčného nakoniec oslobodili.
O dve desaťročia neskôr, krátko pred revolúciou, sa Čarnogurský zúčastnil niekoľkých opozičných stretnutí v Prahe. Tam si pre neho prišli policajti, ktorí ho odviezli na stanicu s tým, že neskôr ho prevezú do Bratislavy. Nestalo sa tak. Vyložili ho v lese zhruba päťdesiat kilometrov za Prahou. Politický aktivista nakoniec musel prenocovať v meste Kostelec pod Černými Lesy.
Azda najúsmevnejšie vyznieva príhoda týkajúca sa Čarnogurského nedobrovoľného pobytu v Justičnom paláci. Budúci minister spravodlivosti SR sa tam s ostatnými väzňami dohováral cez toaletu. "Odšróbovali sme sifón a "telefonovali" sme spolu cez vodovodné potrubie umývadla alebo aj cez záchod," dodal s úsmevom Čarnogurský, ktorý týmto spôsobom poskytoval spoluväzňom aj právne rady.