BRATISLAVA - Súkromní vlastníci chránených území by sa po rokoch mali dočkať vyriešenia otázky možnosti náhrad za obmedzenie bežného obhospodarovania na svojich pozemkoch. Zmeny prináša novela zákona o ochrane prírody, ktorú na záver druhého rokovacieho dňa 27. schôdze NR SR predstavil minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD). Zmenou legislatívy v tejto oblasti podmieňujú súkromní vlastníci napríklad odobrenie novej zonácie Tatranského národného parku.
Nový systém kompenzácií má zahŕňať zámenu pozemkov, zmluvnú starostlivosť, výkup pozemkov, nájom pozemkov a náhradu za obmedzenie bežného obhospodarovania. Preferovať sa má zámena, zmluvná starostlivosť, výkup a nájom.
Dohoda na nefinančnom vyrovnaní zníži podľa envirorezortu aj nároky na verejné financie. Štát totiž platí vlastníkom pozemkov vo vyššom stupni ochrany náhrady za to, že ich nemôžu plnohodnotne využívať.
Nové možnosti prinášal aj návrh nového zákona o ochrane prírody, ktorý ministerstvo predložilo v roku 2008, po prijatí veľkého počtu pripomienok sa proces tvorby nového zákona zastavil. Za bývalej vlády sa na legislatívnej norme tiež pracovalo, jej predloženie však stopol pád kabinetu. Žiga sa už dávnejšie vyjadril, že je naklonený výmenám súkromných pozemkov v chránených územiach za iné, štátne.
Poslanci budú vo štvrtok (28.11.) pokračovať sériou návrhov z rezortov pôdohospodárstva, zdravotníctva a kultúry. Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok.
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku straníckeho kolegu Ľuboša Martináka, ktorého zaujíma, na čo budú použité peniaze EÚ, pre ktoré Slovensko dostalo výnimku umožňujúcu čerpať finančné prostriedky z programovacieho obdobia 2007 až 2013 o rok dlhšie, a to vo výške 500 miliónov eur. Jozef Mikloško (KDH) chce zase vedieť, aké boli skutočné ciele premiérovej návštevy v Bielom dome.