BRATISLAVA - Trojdňové protestné zhromaždenie pred úradom vlády sa pomaly končí. Ako uviedla predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, z akcie odchádzajú unavené, ale so vztýčenou hlavou a vnútorne posilnené v presvedčení, že pre víťazstvo v tomto ich boji musia ešte viac zintenzívniť úsilie.
Informovať o ďalších krokoch teraz však verejnosť nechcú.
Vláde i parlamentu predložili Deklaráciu požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek so šiestimi bodmi. Požadujú v nej dofinancovanie zdravotného systému, tak aby platba štátu bola primeraná výdavkom na poistenca štátu, aby sa zabezpečili minimálne platové nároky sestier zákonom, ktorý bude v súlade s ústavou a krytý dostatkom finančných zdrojov, a to v rozsahu pôvodného zákona o minimálnych mzdových nárokoch. Odbory i komora žiadajú aj dodržiavanie minimálneho počtu sestier na pacienta, pre zvýšené ohrozenie chorobami lieky bez vysokých doplatkov, či vzhľadom k náročnosti ich povolania aj skrátenie pracovného času všetkých zdravotníkov vo viaczmennej prevádzke na 35 hodín. "Žiadame, aby Vláda SR zabezpečila financie na poskytovanie riadnej zdravotnej starostlivosti aj v zariadeniach sociálnych služieb a zabránila obchádzanie zákona o minimálnych nárokoch sestier delením úväzkov, či zastrenou pracovnou náplňou," vyhlásila prezidentka komory sestier Iveta Lazorová.
Termíny do kedy by sa jednotlivé body deklarácie mali naplniť zatiaľ nestanovili. Dokument odovzdali priamo predsedovi Vlády SR Robertovi Ficovi. "Deklaráciu, ktorú sme odovzdávali včera (štvrtok, pozn. red.) pánovi premiérovi, sme mu odovzdali na záver nášho stretnutia, čiže je potrebné, aby sa s ňou oboznámil tak pán premiér, ako aj pani ministerka," povedala Lazorová. Stanovisko k deklarácií od nich sestry očakávajú budúci týždeň, kedy sa zároveň vyjadria k ponuke, ktorú im dal predseda vlády.
Ten ponúkol, že sestrám zagarantuje platy nielen v nemocniciach patriacich pod ministerstvo zdravotníctva, ale aj v tých, ktoré sú v pôsobnosti Vyšších územných celkov a miest, a to na úrovni zákona, ktorý ústavný súd vyhlásil v lete tohto roka za protiústavný. Takto by sa ošetrili platy sestier v zdravotníckych zariadeniach patriacich pod verejný sektor. "Na našu otázku, čo s neštátnymi zariadeniami nám odpovedal (premiér, pozn. red.), že nebude nalievať peniaze Pente a iným finančným skupinám a preto sestry, ktoré tam pracujú, nech idú stanovať pred Pentu," uviedla Lazorová. Komora i odbory sa však už vyjadrili, že garanciu platov chcú pre všetky sestry.
Sestry stanujú pred úradom vlády od stredy do piatka. Takouto formou protestu sa snažia poukázať na problémy zdravotníctva. Medzi inými i na zákon, ktorý im mal od apríla minulého roka garantovať minimálne mzdy od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe. Ústavný súd SR však účinnosť zákona v lete minulého roka pozastavil, a v júni toho roka rozhodol, že je protiústavný. Za tento zákon hlasovalo 141 poslancov Národnej rady SR.