BRATISLAVA - Časť z vás má ešte stále pocit, že sestry sú iba slúžky, ktoré majú slepo vykonávať vaše príkazy, a to je veľká chyba, adresovala dnes lekárom na sneme ich komory šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Niektorých prítomných lekárov to rozhnevalo a odišli zo sály.
"Prácu, ktorú vykonávame, často nevnímate a beriete ju ako niečo, čo je súčasťou vašej práce. Je to hlboký omyl. My sestry a pôrodné asistentky sme pokračovateľkami vašej práce. Každý máme pri pacientovi svoje miesto," pokračovala v kritike Lazorová.
Lekárom vytkla aj to, že sestrám v nepomohli v boji za lepšie platy. "Súčasná frustrácia sestier je vnímaná o to viac, že keď sa už zdalo, že si vybojovali slušnejšie podmienky na život a prácu, ich nároky spochybnili práve lekári, od ktorých sa očakávalo, že ich najviac podporia," zdôraznila. Kým lekárom sa podarilo vybojovať vyššie platy, sestry sú v boji o lepšie zárobky neúspešné. Ústavný súd SR v júni rozhodol, že zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ktorý mal od minuloročného apríla upraviť ich platy, nie je v súlade s Ústavou SR. Jedným z hlavných dôvodov tohto rozhodnutia bolo, že vyššie platy zdravotných sestier by ohrozili majetok prevádzkovateľov súkromných a neštátnych ambulancií. ÚS preveroval túto otázku na podnet Generálnej prokuratúry SR, na ktorú sa pre platy sestier obrátila práve Slovenská lekárska komora.
"Zhrnula som situáciu, ktorá reálne funguje, netvrdila som, že sú to všetci lekári, tak ako všetky sestry nie sú ideálne. V každom prípade spôsobila táto situácia sestrám veľkú krivdu," povedala po prednesený prejavu prezidentka sesterskej komory. Sestry sú podľa nej frustrované preto, že im lekári bránili v boji za lepšie podmienky. Predseda SLK Marian Kollár s Lazorovou nesúhlasí. "Sestry považujeme za svojich najbližších partnerov," uviedol. Zdravotníci by sa mali podľa neho spojiť v boji za svoje požiadavky. "A to je zlepšenie zdravotníctva ako takého a financovania zdravotnej starostlivosti, od ktorej sme všetci závislí, tak pracovníci, ako aj pacienti," dodal. So sestrami chce podľa neho komora rokovať o vzájomnej spolupráci. Kollár nevníma, že by boli vzťahy sestier a lekárov narušené. Ako prezident SLK zaručil, že spolu budú komunikovať.
Sestry avizujú razantnejší postup. Od stredy (2. 10.) do piatka (4. 10.) plánujú stanovať v parku pred Úradom vlády SR v Bratislave, na podporu má prebiehať aj protest pred Ústavným súdom SR v Košiciach. Oficiálne zatiaľ o akciách nehovoria, nahlásené sú však už na košickom magistráte aj v bratislavskom Starom Meste. "Nechajte sa prekvapiť, v utorok bude tlačovka," povedala dnes Lazorová.
Na dnešnom XXVIII. Sneme plánuje Slovenská lekárska komora prerokovať materiál, ktorým sa chce v mene svojich členov obrátiť na slovenskú verejnosť. "Toto vyhlásenie má pomôcť v obnove dôvery pri základnom a zároveň najdôležitejšom vzťahu v zdravotníctve – medzi lekárom a pacientom," vyhlásil Kollár. Lekári budú tiež hovoriť o snahe zakotviť v zákone povinné členstvo registrovaných lekárov v SLK. Povinnosť členstva v komore mali slovenskí lekári do roku 2004. SLK sa dnes bude zaoberať aj rokovaním so zdravotnými poisťovňami o podmienkach zmlúv. "SLK sa snaží o presadenie takej legislatívy, aby lekári, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, pri vyjednávaní so zdravotnými poisťovňami boli rovnocennými partnermi a mohli sa oprieť o jednoznačné a presné pravidlá," uzavrel prezident SLK.
Lekárov sklamalo, že pozvanie na snem neprijala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD), ani predseda zdravotníckeho výboru v parlamente Richard Raši (Smer-SD). "Na tomto rokovaní by ministerka skutočne mala byť prítomná," povedal Kollár.