BRATISLAVA - Na Slovensku žije viac ako 400-tisíc Rómov, takmer polovica z nich býva rozptýlene medzi majoritou. S týmito výsledkami prišiel očakávaný Atlas rómskych komunít, na ktorom pracovalo Regionálne centrum Rozvojového programu OSN pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov v Bratislave (UNDP), Združenie miest a obcí Slovenska, Prešovská univerzita v Prešove a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Výsledky atlasu rómskych komunít hovoria o približne 402 840 Rómoch. Podľa údajov štatistického úradu na Slovensku k 31. decembru 2011 žilo 5 404 322 obyvateľov. Rómovia tak u nás tvoria 7,45 percenta obyvateľov. Z nich 187 285 býva v rozptyle medzi majoritou, čo predstavuje 46,5 percenta všetkých Rómov na Slovensku.
Vo vnútri obce žije takmer 52-tisíc Rómov. V urbanistických koncentráciách na okraji obce býva takmer 96-tisíc Rómov. V segregovaných koncentráciách mimo obce žije 68 540 Rómov. Priemerná vzdialenosť segregovanej komunity je približne 900 metrov od obce, vypočítali autori atlasu.
Najviac Rómov žije v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Tu žije z celkového počtu príslušníkov tejto menšiny presná štvrtina. V Košickom kraji žije 24 percent všetkých Rómov u nás. Najmenej, dve percentá všetkých Rómov vykazuje Žilinský kraj. Celkovo 153 obcí neeviduje žiadnych Rómov.
Úrad splnomocnenca na svojej internetovej stránke píše, že na základe údajov z atlasu identifikoval najviac znevýhodnené obce a lokality. Teraz do nich môžu byť podľa úradu cielene nasmerované "rozvojové intervencie". Kompletné analýzy údajov z mapovania rómskych komunít predstavia verejnosti jeho tvorcovia vo štvrtom štvrťroku.