BRATISLAVA - Až 88 % Slovákov uvádza, že ekonomická kríza negatívne ovplyvnila ich osobnú finančnú situáciu. Je to o päť percentuálnych bodov viac ako vlani a až o 20 bodov viac ako v roku 2010.
Uviedla to analytička Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Oľga Gyárfášová pri stredajšom predstavení výsledkov prieskumu Transatlantické trendy, ktorý sa uskutočnil v 11 krajinách EÚ, v USA a Turecku.
Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva, že na Slovensku vidí až 62 % ľudí pozitívne účinky členstva v EÚ na národnú ekonomiku, pričom priemer krajín EÚ je len 57 %. Na Slovensku vníma 59 % opýtaných priaznivé dopady eura, čo je najviac spomedzi skúmaných krajín eurozóny.
Podľa zverejnených štatistík až 88 % ľudí na Slovensku je presvedčených, že náš ekonomický systém nie je spravodlivý a profitujú z neho len niektorí. Podobné výsledky boli zaznamenané v Taliansku a Španielsku, v ostatných európskych krajinách je pocit nespravodlivosti menej rozšírený.
Podľa výsledkov prieskumu, 53 % ľudí na Slovensku schvaľuje spôsob, akým ekonomickú krízu rieši EÚ. Viac ako 40 % oslovených Slovákov schvaľuje spôsob, akým rieši krízu nemecká kacelárka Angela Merkelová, kým ekonomickú politiku slovenskej vlády schvaľuje iba 34 % oslovených.
Projekt Transatlantické trendy od roku 2002 skúma názory obyvateľov USA, Turecka a krajín EÚ na aktuálne otázky svetovej politiky, ekonomiky a bezpečnosti. V roku 2013 sa výskum uskutočnil v 11 krajinách EÚ, USA a Turecku. Prieskum realizovala agentúra TNS Opinion v júni 2013, keď v každej krajine bolo náhodným výberom oslovených približne 1000 respondentov vo veku nad 18 rokov.