BRATISLAVA - Pestovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) je horúcou témou, v ktorej sa jednotlivé krajiny veľmi nezhodujú. Pokým Maďari a Poliaci dali takejto kukurici jasné nie, Slovensko má na to opačný názor. Piešťanským aktivistom sa podarilo zistiť, že ministerstvo životného prostredia plánuje osem pozemkov "prerobiť" na tzv. "pokusné" polia a jedno už dokonca funguje.
Aktivisti z občianskeho združenia Sieť Dobra na svojej stránke informovali, že sa im podarilo od ministerstva životného prostredia získať oficiálne potvrdenie pestovania geneticky modifikovaných organizmov (GMO) na našom území. Napriek tomu, že medzinárodná agrochemická spoločnosť Monsanto oficiálne oznámila svoje úmysly stiahnuť sa z európskych trhov smerom na východ, zdá sa, že u nás má brány stále otvorené a podľa piešťanských aktivistov u nás pôsobia aj ďalšie tri korporácie, a to Limagrain Central Europe S.E., SES VanderHave a švajčiarska Syngenta.
”Navštívili sme jedno z testovacích polí neďaleko dediny Borovce (okres Piešťany) a zaznamenali pestovanie GMO kukurice. Táto informácia je obzvlášť alarmujúca, nakoľko peľ z GMO rastlín sa mieša s okolitými pôvodnými kultúrami, čím ich kontaminuje. Podľa Ministerstva je v roku 2013 plánované tiež pestovanie takto upravenej cukrovej repy od belgickej spoločnosti SES VanderHave. Vzhľadom na slovenskú situáciu, kde existuje veľa druhov, s ktorými sa GMO môžu potenciálne krížiť, je vysoké nebezpečenstvo rozšírenia mimo testovacie polia,“ uviedla hovorkyňa iniciatívy Adriana Gálová.
Aktivisti na stránke prehovorili aj o negatívnych vplyvoch výsevu GMO rastlín, ktoré podľa nich ovplyvňujú populácie včiel a motýľov, stav a výživnú schopnosť pôdy a takisto aj ľudské zdravie. Taktiež má mať negatívne sociálne dopady a dopady na lokálne ekonomiky. Odvolávajú sa na príklady z Indie a Veľkej Británie, kde sa korporácie mali zaslúžiť o likvidáciu činností veľkého množstva domácich farmárov.