BRATISLAVA - Každý majiteľ psa, mačky či fretky je povinný dať svoje zviera do 30. septembra začipovať. Ak tak neurobí, hrozí mu od veterinárnej správy pokuta do 300 eur. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR).
Aplikovať mikročip smie iba veterinárny lekár. Údaje o identifikácii zvieraťa a jeho majiteľovi musia byť v Centrálnom registri spoločenských zvierat, kam ich zadáva veterinár, ktorý psa označil. Podľa veterinárnej lekárky Tamary Pellerovej mikročip obsahuje číselný kód, pod ktorým je zviera zaregistrované v registri, ako aj údaje o ňom, jeho majiteľovi a očkovaniach.
"Zviera, ktoré nebude do 30. septembra označené mikročipom, nebude veterinárom ošetrené a takého chovateľa budeme musieť nahlásiť Štátnej veterinárnej a potravinovej správe," uviedla Pellerová. Problém môže vzniknúť predovšetkým na dedinách, kde žije veľa psov. Tam to bude podľa jej slov zrejme tak, že psy nebudú začipované, kým s nimi majitelia neprídu na ošetrenie či očkovanie. "Potom sa tomu už nevyhnú, skôr či neskôr ich veterinári budú musieť označiť mikročipom," poznamenala. To však neznamená, že dať zviera začipovať stačí hocikedy aj po 30. septembri. Pre každého majiteľa platí táto povinnosť, a to stihnúť to do tohto dátumu. Problém bude skôr s mačkami, pretože väčšina ľudí ich len kŕmi, pričom oficiálne svojich majiteľov nemajú. "Ak sa však o mačky starajú a chodia s nimi pravidelne k veterinárovi, musia byť očipované," doplnila veterinárna lekárka Tamara Pellerová.
Čítať údaje z mikročipov, a teda ich kontrolovať, budú tzv. čítacie zariadenia. Súkromní veterinárni lekári, ktorí zvieratá označujú, sú povinní funkčné čítačky vlastniť. "Takisto ich musí mať každá regionálna potravinová správa," uviedol riaditeľ odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala. Tiež dodal, že čítačky si môžu kúpiť aj organizácie či fyzické a právnické osoby, ako je mestská polícia, útulky, obce a podobne. Kontrolu nad dodržiavaním veterinárnych požiadaviek bude prostredníctvom veterinárnych inšpektorov vykonávať regionálna veterinárna a potravinová správa. "Súčasne budú označovanie zvierat čipom kontrolovať aj súkromní veterinári pri očkovaní či pri ošetrení," uzavrel Hajnala z ministerstva pôdohospodárstva.