LEŠŤ – Na najväčšom medzinárodnom vojenskom logistickom cvičení Severoatlantickej aliancie (NATO) za posledných 10 rokov, ktoré sa na Slovensku aktuálne koná, vidieť, že ozbrojené sily (OS) a armády jednotlivých krajín vedia spolupracovať.
Uviedol na dnešnej tlačovej konferencii vo vojenskom obvode Lešť minister obrany SR Martin Glváč. Lešť aj cvičenie okrem toho podľa neho dokazujú, že "ju vieme predať aj do zahraničia." Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj prezident SR Ivan Gašparovič.
"Z hľadiska logistického všetko veľmi dobre zapadlo do seba, vojaci z rôznych štátov sa po dlhej dobe opäť videli pohromade a veľmi dobre spolupracujú pokiaľ ide o technické hľadisko," povedal Miroslav Pelikán, riaditeľ cvičenia aj Medzinárodného logistického koordinačného centra (MLCC) so sídlom v Prahe, ktoré je organizátorom cvičenia. Ak sa dá hovoriť o nekompatibilite, týka sa zvyčajne jedla, dodal. Cvičenia Capable Logictician 2013 (Spôsobilý logista) sa zúčastňuje 1750 príslušníkov OS z 35 krajín 14 organizácií NATO a Európskej únie (EÚ). Používajú tu okolo 600 kusov techniky.
"Som veľmi rád, že po 10-tich rokoch Slovensko a slovenská armáda s ministerstvom obrany, spolu s Českou republikou a ostatnými krajinami, ktoré sa tu zúčastnili, naozaj preukázali spoluprácu, harmóniu a súdržnosť pri vykonávaní rozkazov, povelov a situácií, ktoré tu namodelovali," uviedol Gašparovič. Je tiež rád, že Lešť sme mohli predstaviť ako cvičisko schopné usporiadať najväčšie cvičenia v rámci NATO, ale aj iných spoluprác.
Glváč pokračoval, že okrem cvičenia práve prezentácia Lešti je jeho veľmi dôležitým výsledkom, pretože pri stretnutiach s partnermi v rámci NATO alebo veľvyslancami, ktorí sú u nás akreditovaní, toto cvičisko, ktoré považuje za jedinečné v Európe, ponúkajú aj pre iné OS a zložky. "Máme ambíciu, a Lešť aj toto cvičenie to dokazuje, že ju vieme predať aj do zahraničia. Musíme, samozrejme, ešte investovať určité finančné prostriedky na to, aby sme dobudovali nejaké ubytovacie kapacity a nové cvičiská, trenažéry," dodal Glváč.
Ako pokračoval Pelikán, posledné cvičenie podobného druhu sa konalo v roku 2004 v Českej republike a v rámci NATO sa dosť hovorí o rozvoji medzinárodných logistických schopností, ktoré sú potrebné pre operácie. "Aby sme si overili, ako sme schopní vôbec spolupracovať v rámci týchto operácií, musíme cvičiť," dodal Pelikán. Podľa neho jedným z cieľov je tiež otestovať, či tzv. štandardizačné dohody v rámci aliancie, ktoré sa aplikujú v každej logistickej oblasti, sú stále platné, alebo či je potrebné ich nejakým spôsobom zmeniť.
Náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek doplnil, že najzaujímavejšia prezentovaná oblasť je inteligentná energia. "To je to, čo by nás malo posunúť dopredu, čo sa rieši aj v Európe - získavanie energií zo zdrojov, ktoré nás nezaťažujú odpadmi, ktoré sú pre nás najviac efektívne. Videli sme fotočlánky, získavanie vody, elektriny zo vzduchu," povedal Vojtek.
Scenár cvičenia hovorí o fiktívnom regióne, ktorý sa rozpadol na dva štáty. Scenár vychádza z fiktívneho konfliktu medzi týmito krajinami, keď o nasadenie vojsk NATO do regiónu požiadala rezolúciou Bezpečnostná rada OSN. Sú tu utečenci a navyše aj záplavy.
Logistická operácia rieši, ako sa starať o utečencov, dodávať im vodu či potraviny. Cvičenie je rozdelené do funkčných oblastí, v rámci ktorých sa precvičuje skladovanie munície, ťažba a úprava vody, údržba a oprava techniky atď. Cieľom je koordinácia a rozvoj spoločných logistických postupov medzi zúčastnenými štátmi v súlade so štandardami NATO, ako aj overenie vzájomnej použiteľnosti logistických systémov a prostriedkov.