BRATISLAVA - Od začiatku novembra tohto roka by sa mali zvýšiť pokuty za nelegálne zamestnávanie. Pokuta za nelegálne zamestnávanie dvoch a viacerých osôb súčasne by mala predstavovať najmenej päťtisíc eur.
Teraz môže zamestnávateľ bez ohľadu na počet nelegálne zamestnaných ľudí dostať pokutu od dvetisíc do 200-tisíc eur. Súčasne sa má zvýšiť dolná aj horná hranica poriadkovej pokuty za nesplnenie si zákonných povinností, a to z terajších 65 až 650 eur na 100 až 1 000 eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o inšpekcii práce, ktorým dnes poslanci odštartujú tretí deň 21. schôdze Národnej rady SR.
Parlament dnes v prvom čítaní prerokuje aj novelu Exekučného poriadku, ktorá zvyšuje nároky na výkon exekútorského povolania. Návrhom sa sprísnia požiadavky na výkon funkcie exekútora. „Exekútorský stav sa nachádza v kríze, a preto musíme prijať razantné opatrenia,“ povedal v marci minister spravodlivosti Tomáš Borec. Aj pre exekútorov chcú zaviesť riadne výberové konania po vzore ostatných právnických povolaní.
„Napriek tomu, že väčšina exekútorov vykonáva svoje povinnosti profesionálne a podľa zákona, sú medzi nimi aj takí, ktorí poškodzujú dôveryhodnosť tohto stavu,“ argumentoval Borec. Súdneho exekútora podľa novely vymenuje minister výlučne na základe výsledkov výberového konania, ktoré bude otvorené pre všetky osoby spĺňajúce zákonné podmienky pre účasť v ňom.
Návrh zákona zavádza do systému ustanovovania exekútorov do funkcie regionálny (územný) princíp. Výberové konanie bude vyhlasovať minister spravodlivosti pre územný obvod krajského súdu, a to buď na návrh Slovenskej komory exekútorov v prípade zániku výkonu funkcie exekútora, alebo bez návrhu, ak je v územnom obvode dotknutého krajského súdu potrebné zvýšiť počet exekútorov. Výberové konanie, ktoré bude verejné, uskutoční výberová komisia kreovaná z osôb nominovaných komorou, ministrom spravodlivosti a súdnou mocou.
Novela smeruje aj k zvyšovaniu odbornej úrovne uchádzačov o túto profesiu. Prináša predĺženie praxe exekútorského koncipienta z doterajšej trojročnej na päťročnú. Dĺžka započítateľnej inej právnej praxe do exekučnej praxe sa tiež mení – zarátať bude možné maximálne dva roky takejto praxe.
Mení sa aj definícia exekučnej praxe - bude to len prax súdneho exekútora a exekútorského koncipienta, ktorý súčasne spĺňa podmienky pre vymenovanie za exekútora (spôsobilosť na právne úkony, vzdelanie, bezúhonnosť). Zákonom sa zakotvuje povinné vzdelávanie súdnych exekútorov a exekútorských koncipientov.