BRATISLAVA - Predĺženie školskej dochádzky, aby sa absolventi lepšie pripravili a znížila sa tak ich nezamestnanosť, odporučil šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi. Ministesrtvo potvrdilo, že sa týmto návrhom bude zaoberať.
Predĺženie školskej dochádzky, aby sa absolventi lepšie pripravili a znížila sa tak ich nezamestnanosť, odporučil šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi. Goliaš, ktorý je členom Rady pre systémové zmeny v školstve, tento návrh spolu s ďalšími bodmi predložil na rokovaní na rady. "Aj táto otázka bude predmetom rokovaní o Správe o stave školstva, ktorú ministerstvo predkladá do Národnej rady SR," zareagoval hovorca ministra Michal Kaliňák. Členovia rady sa s materiálom oboznámili a rokovania sú otvorené, preto sa rezort k podrobnostiam vyjadrí až neskôr.
"Opatrenie má riešiť problém vysokej miery nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi bez vzdelania, respektíve len s dokončeným základným vzdelaním," uviedol Goliaš. Pripomenul, že napríklad vo vekovej skupine 15-19 rokov bola vlani miera nezamestnanosti podľa Štatistického úradu SR 63,1 percenta. "Čiže takmer dve tretiny ľudí, čo v tomto veku opustili školu, zostalo bez práce," dodal. Miera nezamestnanosti ľudí len so základným vzdelaním, bez ohľadu na vek, pritom vlani dosiahla až 44,5 percenta. Pre porovnanie, miera nezamestnanosti ľudí s učňovským vzdelaním bez maturity bola vlani 17 percent, čo je výrazne menej," pripomenul.
Povinná školská dochádzka by sa mohla predĺžiť na 12 rokov. Pred konkrétnym rozhodnutím by si ale štát mal nechať vypracovať analýzu, ktorá by porovnala, koľko by štát ušetril na vyplácaní sociálnych dávok a o koľko by mu stúpli výdavky na financovanie školstva. "Upozorňujem, že veľká časť nevzdelaných ľudí spadá do dlhodobej nezamestnanosti, čiže sú dlhodobo odkázaní na sociálne dávky. Ak by im teda dva roky školy navyše výrazne zvýšili šancu na nájdenie si práce, bolo by to pre štát finančne výhodné," dodal Goliaš.
Predĺženie školskej dochádzky na 12 rokov obsahuje aj návrh Rómskej reformy, na ktorej pracuje rezort vnútra spolu s rómskym splnomocnencom Petrom Pollákom. Ešte minulý rok spolu predstavili 14 opatrení zameraných na vzdelávací systém, medzi ktorými je aj zavedenie 12-ročnej povinnej školskej dochádzky. Chcú tak riešiť problém, že dieťa po ukončení školskej dochádzky má nárok na zaradenie do systému aktivačných prác a poberať aktivačný príspevok. Mnohé rodiny a deti to motivuje hneď po ukončení povinnej dochádzky školu opustiť.
Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) by bol skôr za to, aby boli všetky školské programy nastavené na 12 rokov. "S 12-ročnou povinnou školskou dochádzkou by som váhal. Neviem, či má význam držať v škole 18-ročného človeka, ktorý o to nemá záujem. Pre učiteľov aj spolužiakov by to mohlo byť peklo," dodal