BRATISLAVA - Viacero pracovníkov košického daňového úradu malo zdravotné problémy, ktoré pravdepodobne spôsobilo to, že sa pohybovali v priestoroch s presakujúcim alebo unikajúcim formaldehydom.
Podľa informácií sa dlhšie sťažovali na bolesti hlavy, začervenané oči, podráždené sliznice a únavu. Na vyšetrení u nich lekári zistili v moči zvýšené množstvo kyseliny mravčej. To býva dôsledok metabolizmu formaldehydu. Problémy by malo mať 17 z 350 zamestnancov úradu. Zdravotné problémy niektorých pracovníkov na daňovom úrade v Košiciach riešil od stredy aj prezident Finančného riaditeľstva SR František Imrecze, ktorý únik formaldehydu potvrdil dnes na brífingu v Bratislave.
„Z dvadsiatich vyšetrených zamestnancov z celkového počtu 352 bol zatiaľ u sedemnástich pozitívny nález,“ informoval Imrecze. Zároveň dodal, že finančná správa tento problém riešila už v lete minulého roku, keď boli zvýšené hodnoty formaldehydu namerané v dvoch kanceláriách. Finančné riaditeľstvo podľa jeho slov už vtedy prijalo opatrenia, pričom presťahovalo zamestnancov do iných častí budovy, aby neboli vystavení zdravotným rizikám.
V súvislosti s aktuálnymi problémami finančné riaditeľstvo zabezpečilo podľa Imreczeho okamžité vyšetrenie všetkých zamestnancov, ktoré by sa malo začať v piatok. „Hneď zajtra (v piatok) ráno sa začne s kontrolným meraním, ktoré urobí pod našim dohľadom opätovne úrad verejného zdravotníctva,“ avizuje Imrecze. Podľa prezidenta finančného riaditeľstva existujú indície o možnom zdroji úniku formaldehydu, tie však ešte nie sú potvrdené. „Presný zdroj identifikovaný zatiaľ nemáme,“ konštatoval Imrecze.
Ďalším z opatrení finančného riaditeľstva je, že ešte dnes poslalo zamestnancov košického daňového úradu domov a doma zostanú aj v piatok. „Počkáme na výsledky meraní a podľa toho, ako merania dopadnú, rozhodneme o ďalšom postupe,“ informoval prezident finančného riaditeľstva. Dodal pritom, že finančná správa prijala aj opatrenia, aby boli funkcie daňového úradu v Košiciach zachované. V prevádzke podľa Imreczeho zostane klientska zóna.
Formaldehyd môže vstupovať do tela inhalačne alebo kontaktom s kožou či očami. Orálna expozícia je možná pri styku s vodným roztokom formaldehydu alebo kontaminovanou stravou. V pľúcach sa formaldehyd ľahko vstrebáva. Polčas rozpadu v krvi je asi 90 sekúnd a metabolitom je kyselina mravčia (je vylučovaná močom) a oxid uhličitý (je vydychovaný).
Formaldehyd je súčasťou spalín dieselových aj benzínových motorov, absorbuje sa v respiračnom aj gastrointestinálnom ústrojenstve a pôsobí dráždivo.