Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Milinkevič: Slováci, buďte hlasom Bieloruska v Bruseli

BRATISLAVA - Líder bieloruskej opozície Aljaksander Milinkevič dnes požiadal Slovensko, aby viac podporovalo demokratické sily v Bielorusku. Novinárom to povedal po stretnutí s predstaviteľmi slovenského parlamentu. Zástupcovia parlamentu Milinkevičovi sľúbili, že budú tlačiť na prepustenie bieloruských politických väzňov.

"Veľmi chceme, aby sa váš vklad do nášho boja zvýšil. Prosím Slovensko, aby sa stalo našim veľvyslancom v Bruseli," povedal Milinkevič. Dodal, že Slovensko má skúsenosti s totalitným režimom a preto môže v EÚ dobre tlmočiť problémy Bielorusov. Milinkevič sa v Bratislave zastavil na ceste do Štrasburgu, kde si v utorok od Európskeho parlamentu prevezme cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia.

Milinkeviča v starej budove parlamentu prijal šéf zahraničného výboru parlamentu Boris Zala z vládneho Smeru-SD a predseda výboru pre ľudské práva László Nagy z opozičnej SMK. Prisľúbili mu, že sa budú zasadzovať za prepustenie politických väzňov v Bielorusku. Nagy chce vyzvať ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, aby Slovensko ako nestály člen Bezpečnostnej rady OSN navrhlo prepustenie Aljaksandra Kozulina. Ten už takmer dva mesiace drží hladovku na protest proti zaobchádzaniu s oponentmi režimu a je v kritickom zdravotnom stave.

Kozulin a Milinkevič boli v marcových prezidentských voľbách protikandidátmi prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorého režim považuje Západ za poslednú európsku diktatúru. Po voľbách, ktoré boli podľa pozorovateľov zmanipulované, vypukli v bieloruskej metropole Minsk demonštrácie; polícia ich však tvrdo potlačila. Viacerí predstaviteľa opozície vrátane Kozulina a Milinkeviča sa ocitli za mrežami.

Popoludní má Milinkevič ešte naplánované stretnutie s ministrom Kubišom a lídrami slovenských opozičných strán. Eduard Kukan z opozičného SDKÚ-DS tento týždeň kritizoval, že Milinkeviča neprijme nikto z najvyšších ústavných činiteľov.

Milinkevič prišiel do Bratislavy na pozvanie nadácie Pontis, ktorá v minulosti viackrát upozorňovala na nedemokratické praktiky bieloruského režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Milan Nič z nadácie dnes vyčítal slovenskej diplomacii, že v poslednom čase v zahraničnej politike Slovenska ustupuje do úzadia ľudskoprávna agenda. "Chceme pripomenúť, že čelní predstavitelia by mali verejnosti jasne vysvetľovať, aké postoje Slovensko zastáva ako suverénny štát v globálnych otázkach," uvádza sa vo vyhlásení Pontisu.

Zala dnes na tlačovej konferencii s Milinkevičom obhajoval postoje jeho Smeru-SD voči bieloruskej politike. Povedal, že Smer-SD i vláda plne podporujú demokratizačný proces v Bielorusku a odmietajú totalitné praktiky Lukašenkovho režimu. Pochybnosti o postoji Smeru k Lukašenkovnu režimu vzbudilo stretnutie šéfa Smeru Roberta Fica s Lukašenkom v Minsku v roku 2003. Líder vtedy ešte opozičného Smeru uviedol, že išlo o obchodnú návštevu, ktorá má priniesť príležitosti pre slovenských podnikateľov. Lukašenkova propaganda to však využila ako údajný dôkaz, že krajina nie je medzinárodne izolovaná.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu