BRATISLAVA - Spoločnosť, ktorá podala námietky proti jej vylúčeniu z verejného obstarávania týkajúceho sa sanácie hradu Krásna Hôrka, bola z obstarávania vylúčená v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Rozhodol o tom Úrad pre verejné obstarávanie.
Námietky podala spoločnosť PR QUERKUS s.r.o., Banská Bystrica, obstarávanie realizovalo Slovenské národné múzeum (SNM). Úrad nariaďuje zaradiť vylúčenú spoločnosť späť do rokovacieho konania bez zverejnenia, uviedol jeho tlačový tajomník Ján Mažgút. Práce na sanácii havarijného stavu hradu po požiari však už prebiehajú, Hrad Krásna Hôrka je momentálne celý prestrešený dočasnou strechou.
Úrad vydal rozhodnutie 23. januára. "Úrad preskúmaním dôvodov na vylúčenie zistil, že spoločnosť bola z predmetného verejného obstarávania vylúčená v rozpore s pravidlami, ktoré SNM pre uvedené verejné obstarávanie určilo a v rozpore so zákonom č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov," informoval Mažgút. Slovenské národné múzeu reagovalo prostredníctvom svojho hovorcu Artura Šturmankina, že bude ďalej konať v súlade s rozhodnutím ÚVO a v súlade s platnými zákonmi.
O vylúčení jedného uchádzača z obstarávania rozhodla odborná deväťčlenná komisia zložená z externých a interných členov, ktorú vymenovalo Slovenské národné múzeum. Urobila tak po preskúmaní predložených písomných ponúk a po dodatočne vyžiadaných písomných vysvetleniach. Komisia odôvodnila vylúčenie tým, že jeden uchádzač v rozpore s ustanovením zákona o verejnom obstarávaní predloženým vysvetlením zmenil pôvodnú ponuku, uviedol Šturmankin.
Slovenské národné múzeum chcelo čo najskôr začať s obnovou národnej kultúrnej pamiatky, podalo preto žiadosť o vydanie rozhodnutia o odňatí odkladného účinku námietok spoločnosti. ÚVO o odňatí rozhodol 16. októbra, keďže podľa neho existoval verejný záujem, aby sa čo najskôr začala výstavba havarijného prestrešenia a lešenia.
Úrad tak umožnil rýchly začiatok rekonštrukcie. SNM mohlo aj napriek námietkam uzavrieť zmluvu na výstavbu havarijného prestrešenia a lešenia pamiatky. Úrad však poukazuje na to, že vydaním rozhodnutia o odňatí odkladného účinku uzavretie zmluvy neprikázal. Podľa hovorcu Mažgúta len vytvoril pre SNM možnosť, aby zmluvu uzavrelo v prípade, že ako subjekt zodpovedný za prevádzku národnej kultúrnej pamiatky nadobudne presvedčenie o absolútnej nevyhnutnosti začatia jej sanácie.
"Bolo by však nesprávne domnievať sa, že odňatie odkladného účinku podaných námietok zároveň znamená, že vylúčenie spoločnosti bolo zákonné, a že existuje dôvodný predpoklad zamietnutia námietok tejto spoločnosti," dodal hovorca ÚVO.
Ako uviedol hovorca Šturmankin, Slovenské národné múzeum podpísalo zmluvu na základe rozhodnutia ÚVO v dobrej viere, že prvotný záujem je zachovať a zachrániť národnú kultúrnu pamiatku. "V prípade, že by sa nebolo okamžite po doručení tohto rozhodnutia začala sanácia havarijného stavu, bol by ohrozený verejný záujem na zachovaní národnej kultúrnej pamiatky Hradu Krásna Hôrka. Pri nečinnosti by bol porušený čl. 44 odsek 2 a 3 Ústavy Slovenskej republiky a §1 ods.2 zákona č. 49/2002 Z.z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov," dodal Šturmankin.
Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia ľahla popolom v deň parlamentných volieb v sobotu 10. marca 2012. V priebehu jedného týždňa SNM vysťahovalo z hradu všetky zbierkové predmety a provizórne zakrylo otvorené časti hradu. Sanácia havarijného stavu hradu je rozdelená do troch etáp. Objekty hradu už majú dočasné havarijné zastrešenie. Urobené sú drevené konštrukcie striech, pracovné plošiny a lešenia. Tým sa podľa SNM vytvorili pracovné podmienky pre pamiatkové výskumy a nadväzujúcu sanáciu korún murív poškodených pri vlaňajšom požiari.