BRATISLAVA - Polícia radí! Napriek varovaniam polícia každoročne zaznamenáva prípady, kedy následkom nesprávneho zaobchádzania so zábavnou pyrotechnikou došlo k rôznym úrazom. Nesprávne zaobchádzanie s pyrotechnikou počas novoročných osláv sa môže skončiť vážnymi zraneniami a v niektorých prípadoch dokonca až tragédiou.
Polícia poskytla tipy, ktorými by ste sa mali pri kúpe, ale aj používaní pyrotechniky, riadiť.
Pri kupovaní zábavnej pyrotechniky dodržujte tieto rady:
-
Pri kúpe zábavnej pyrotechniky si dávajte pozor na to, čo kupujete. Pyrotechniku kupujte len u certifikovaných predajcov a s návodom. Takáto zábavná pyrotechnika spĺňa technické normy. Je nebezpečné vyrábať si zábavnú pyrotechniku doma, kupovať ju od pouličných predavačov bez návodu na použitie
|
-
Pyrotechnika je rozdelená na základe nebezpečnosti na rôzne stupne: od 15 do 18 rokov (nariadenie vlády č.485/2008) môžu používať len pyrotechniku I. triedy – prskavky, pištoľové kapsle, malé tyčinky s farebnými plameňmi, ohňopády a blikavky, búchacie guľôčky, vystreľovacie konfety. Táto pyrotechnika sa môže predávať aj v stánkoch. Deti smú manipulovať so zábavnou pyrotechnikou len v prítomnosti dospelého človeka.
|
-
Najrozšírenejší druh sú petardy (známe i pod názvom piráty), známe sú tiež minivýbušky, rímske sviece, fontány, gejzíry, rakety s náplňou farebných svetlíc a iné. Ide o pyrotechniku II. triedy tzv. predmety s hvízdajúcou náplňou. Túto pyrotechniku môže nadobúdať a používať len osoba staršia ako 18 rokov (vyhláška banského úradu o výbušninách).
|
-
III. trieda nebezpečnosti zahŕňa ohňostroje (delové rany, veľké ohňostroje, rôzne rakety s vystreľovacím efektom ). Ide o pyrotechniku, ktorá je dostupná iba pre osoby s kvalifikáciou odpaľovača ohňostroja. Ohňostroje konštruujú odborníci a polícia s hasičmi pritom dohliadajú, aby nedošlo k nešťastiu.
|
Pri používaní zábavnej pyrotechniky dodržujte tieto rady:
-
Nedávajte si výrobky zábavnej pyrotechniky do vreciek odevov, ale uchovávajte ich mimo svojho tela najlepšie v plechovej nádobe. Pred odpálením si vždy prečítajte návod a podľa neho konajte.
|
-
Zistite, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra (knôt), až potom ju zapáľte zapaľovačom, nie zápalkami.
|
-
Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná šnúra a nevybuchnú. Nepribližujte sa k nevybuchnutej pyrotechnike a nepokúšajte sa ju opätovne odpáliť. Je to veľmi riskantné.
|
-
Rakety pred odpálením nezapichnite do zeme alebo snehu, ale vložte do fľaše naplnenej pieskom. Nikdy ich neodpaľujte v blízkosti objektov alebo pod stromami, ale len na voľnom priestranstve tak, aby neohrozovali druhých ľudí.
|
-
Buďte ohľaduplní a nepoužívajte zábavnú pyrotechniku v blízkosti nemocníc, domovov dôchodcov a všade tam, kde explózia môže vyvolať zdravotný problém. Nepoužívajte zábavnú pyrotechniku v uzavretých miestnostiach. Často bývajú zábavnou pyrotechnikou zasiahnuté balkóny na husto obývaných sídliskách. Dôležité je preto z týchto miest odstrániť všetky horľavé materiály, ako sú papierové a umelohmotné škatule, papier či suché drevo.
|
-
Zábavnú pyrotechniku neobsluhujte po požití alkoholických nápojov.
|