Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

EK varuje: Pozor na nekalé podmienky pri online nákupoch!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Európska komisia varuje spotrebiteľov pred nekalými podmienkami pri online nákupe hier, kníh, videí alebo hudby. Výsledky európskeho prieskumu internetových stránok, ktoré predávajú hry, knihy, videá a hudbu, totiž ukázali, že viac ako 75 percent z nich nedodržuje pravidlá na ochranu spotrebiteľa.

Táto skutočnosť je ešte znepokojujúcejšia, ak sa týka zraniteľných spotrebiteľov, napríklad detí. Používatelia sa musia preklikávať cez bludisko zmluvných podmienok, aby zistili koľko peňazí budú musieť napokon zaplatiť a deti sa často ocitnú v pasci, keď musia zaplatiť za tovary pridané k hrám, ktoré mali byť pôvodne zadarmo.

Ak sa vyskytne nejaký problém, domáhať sa záručného a pozáručného servisu je naozaj náročné, pretože vo viac ako tretine týchto internetových stránok chýbajú kontaktné údaje. Príslušné orgány na ochranu spotrebiteľov v jednotlivých krajinách budú tieto príslušné spoločnosti kontaktovať, aby objasnili svoju pozíciu alebo aby si opravili chybné údaje na svojich stránkach.

Táto kontrolná akcia - SWEEP - sa zamerala na 333 webových stránok vrátane 159, ktoré predávajú online hry. Celkovo 254 stránok sa bude ďalej skúmať, pretože sú pochybnosti, či vôbec spĺňajú právne predpisy EÚ o ochrane spotrebiteľa. Z 55 internetových stránok, ktoré predávajú hry pre deti vo veku do 14 rokov, až 71 percent (39) pravdepodobne nedodržiavalo zákony EÚ.

Na Slovensku preverili celkovo 10 stránok, z toho deväť ide na ďalšie preskúmanie, štyri stránky majú cezhraničný zásah. Kontrolu mala na starosti Slovenská obchodná inšpekcia.

Akcia SWEEP sa uskutočnila v júni 2012 a ide už o šiestu takúto akciu od roku 2007. Vnútroštátne orgány už začali kontaktovať spoločnosti a požiadali ich o vysvetlenie alebo o opravu ich internetových stránok. Ak tak spoločnosti nespravia, môže sa proti nim začať právne konanie, ktoré povedie k pokutám alebo dokonca k ukončeniu ich činnosti. Vnútroštátne orgány presadzovania práva budú podávať EK správy do jesene 2013.

Komisia odporúča pri nákupoch overiť si pôvod a informácie o obchode. Treba si overiť, či poskytuje dostatočné množstvo informácií o softvérových požiadavkách. Spotrebiteľ by mal hľadať konečnú cenu, vrátane daní a akýchkoľvek iných prídavkov, ktoré môžu naskočiť pri posledných krokoch platby. Opatrne treba postupovať pri hrách, ktoré sú inzerované ako zdarma, pretože tam môžu byť skryté platby, na ktoré nie je spotrebiteľ upozornený vopred. Treba si overiť aj to, či stiahnutý digitálny obsah možno používať aj v zahraničí a nielen v mieste trvalého bydliska. Zákazník má byť o tom informovaný.

V prípade problémov je možné obrátiť sa na pobočku Európskeho spotrebiteľského centra na Slovensku www.esc-sr.sk. Dnes o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu