BRATISLAVA: Slovo kríza na nás útočí na každom rohu, vláda zvyšuje dane, no v štátnom sektore sa nájdu miesta, kde sa zamestnancom vôbec nedarí zle. Svedčí o tom štúdia Monitor štátu, ktorá si posvietila na mzdy štátnych zamestnancov a iné zaujímavosti.
Kým živnostníci a dohodári sa pripravujú na to, že tento štát im začne pohlcovať ešte viac peňazí, samotné štátne inštitúcie sa v šetrení veru nepretrhnú. Aj o tom informuje Monitor štátu - štatistika, ktorú zostavila nadácia Spin spolu s inštitútom Iness a nadáciou Pontis.
Z mapovania štátnych výdavkov vyplynulo, že na niekoľkých miestach sa štátnym zamestnancom darí veľmi dobre. Vo výške platov a odmien vedie Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá má trinásť zamestnancov a ich priemerná mzda dosahuje 1770 eur. Čo však v prostredí informačných technológií nie je horibilná suma. Zle sa nedarí ani v Slovenskej agentúre pre cestovný ruch, kde priemerný mesačný plat podľa monitora dosahuje 1667 eur. Tretie miesto dosiahol Národný ústav celoživotného vzdelávania s priemerným platom 1360 eur.
Ešte zaujímavejšie však vyšlo porovnanie počtu zamestnancov jednotlivých štátnych úradov voči kancelárskej ploche. Tu prvé miesto zaujala Štátna ochrana prírody v Banskej Bystrici, kde na jedného úradníka pripadá 63,28 metra štvorcového plochy. To je rozhloha väčšieho dvojizbového, alebo menšieho trojizbového bytu. Podobne je na tom Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne, kde je kancelárskej plochy na jedného človeka iba o čosi menej. Tretie miesto obsadil už dobre známy Národný ústav celoživotného vzdelávania, kde okrem tretích najvyšších platov majú aj 48,22 metrov štvorcových plochy pre každého zamestnanca.