BRATISLAVA - Nové školské odbory (NŠO) už začali sporiť na ďalšie štrajky. Založili osobitný účet pre Štrajkový fond, z ktorého chcú v budúcnosti svojim členom vyplácať podporu v prípade vyhlásenia ďalších štrajkov, napríklad aj cez maturitné skúšky. Štrajkový fond má aj najväčší Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, nemá však dostatočné zdroje na vyplácanie jednotlivých členov.
"Na poriadny štrajk si treba nasporiť. Z dlhodobého hľadiska je dôležité, aby naši členovia vedeli, že v prípade dlhšieho štrajku im bude časť mzdy vrátená," odôvodnil vznik fondu šéf NŠO Ľudovít Sebelédi. Štrajkový fond vznikol len nedávno, takže blížiaceho sa novembrového štrajku učiteľov sa ešte netýka. Do fondu pôjde 30 percent z členských príspevkov a peniaze z darov fyzických a právnických osôb. NŠO má podľa Sebelédiho momentálne stovky členov a očakáva prílev nových.
NŠO plne schvaľujú časovo neobmedzený štrajk, ktorý odštartuje 26. novembra. Učitelia pri štrajku za deň prídu o 20 až 30 eur. "Myslíme si, že táto suma je zanedbateľná, v porovnaní s tým, o čo nám ide," dodal Sebelédi. Účinnejšie ako novembrový štrajk by bolo podľa neho pritvrdiť počas maturít, keď by predsedovia maturitných komisií odmietli funkciu, ktorú im udeľuje štát.
Najväčší Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV), ktorý má 55-tisíc členov, má taktiež štrajkový fond. Fond však nie je v takej sile, aby mohol všetkým štrajkujúcim učiteľom vyplatiť peniaze za stratenú mzdu. "Do budúcnosti zvažujeme prerozdelenie členských príspevkov, aby sa suma vo fonde zvýšila," povedal šéf odborárov Pavel Ondek. Z peňazí fondu napríklad v roku 2011 zaplatili prenájom stovky autobusov, ktoré zvážali odborárov.
OZPŠaV vyhlásil od 26. novembra časovo neobmedzený štrajk. Odborári požadujú desaťpercentné zvýšenie tarifných miezd a odmietajú vládny návrh na päťpercentné zvýšenie platov cez normatívy. Do termínu štrajku chcú ešte rokovať, ale zo svojich požiadaviek nehodlajú ustúpiť. Na dnešný deň majú naplánované stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Podľa odhadov sa do štrajku zapojí asi 80 percent zamestnancov základných škôl a 65 až 75 percent pracovníkov stredných škôl.