BRATISLAVA – Najnáročnejší výber do služieb vojenskej jednotky na Slovensku podstupujú v týchto dňoch vojaci, ktorí by sa chceli pridať do radov elitného žilinského 5. pluku špeciálneho určenia. Záujem vstúpiť do jedinej slovenskej jednotky Síl pre špeciálne operácie prilákal takmer sedemdesiatku uchádzačov, medzi nimi bola aj jedna žena.
Podmienky disciplín, ktoré vojaci počas „prijímacieho konania do jednotky“ plnia, sa podľa hovorcu jednotky Mária Pažického približujú najťažším reálnym bojovým operáciám. "Vojaci majú za sebou niekoľko zrýchlených presunov na rôzne vzdialenosti, aj streľby z ručných zbraní," prezrádza časť disciplín Pažický. Podľa hovorcu disciplíny preveria u uchádzačov nielen ich individuálne vôľové vlastnosti, ale aj schopnosť pracovať v tíme. „Konkrétny obsah disciplín nikdy dopredu neprezrádzame, radšej zostávame len pri formálnom pomenovaní každej z nich. Nechceme uľahčiť podmienky na prípravu pre prípadných budúcoročných záujemcov,“ vysvetlil Pažický.
Ešte pred zrýchleným nočným presunom, tzv. Black Out-om, odstúpil pre vyčerpanie jeden vojak. Samotný Black Out dramaticky znížil počet uchádzačov a vyradil dvadsaťpäť z nich. K dôvodu vyčerpanie pribudli i ďalšie: nesplnenie limitov, strata motivácie a dve zranenia, ktoré je možné charakterizovať ako ľahké. Zvládnutie fyzických testov však neznamená automaticky zvládnutie celého výberu. Počas výberu zisťujú okrem fyzickej kondície jednotlivcov aj ich vlastnosti - najmä odhodlanie, disciplínu, motiváciu, charakter a súdržnosť.
V posledných hodinách ich fyzické a mentálne limity preveril tzv. 3D scenár. "To je etapa výberu, v ktorej značne ovplyvňujeme zmyslové vnímanie vojaka a následne testujeme orientáciu v čase a neznámom priestore zastavanej oblasti, tentokrát časti mesta Žilina. Scenár obsahuje okrem iného prvky zajatia, s ktorými by sa mohli počas nasadenia v operáciách medzinárodného krízového manažmentu stretnúť", uviedol Pažický.
Pred víkendovým plávaním v prírodných podmienkach a testoch z angličtiny a psychotestoch boli adepti na službu v 5. pluku konfrontovaní s vertikálnymi a horizontálnymi lanovými prekážkami na Slnečných skalách. "Pre niektorých bol asi najťažší skok s lanom do voľného priestoru", doplnil Pažický a dodal, že celý výber je monitorovaný vojenským psychológom.
Výber má dve časti. Prvá časť je venovaná najmä testom fyzickej zdatnosti a psychickej odolnosti a prevereniu odbornej spôsobilosti. Počas druhej plnia úlohu v teréne, kde ktorej preveria fyzickú a psychickú vytrvalosť, silu, obratnosť a riešenie krízových situácií. Pripravenosť príslušníkov pluku po všetkých stránkach je dôležitá, či už doma, alebo v zahraničných operáciách. Vojaci pluku aktuálne slúžia v operácii ISAF v Afganistane, kde cvičia a mentorujú afganskú špeciálnu policajnú jednotku, s ktorou aj priamo vykonávajú špeciálne operácie.
Už po preskúšaní z fyzickej kondície sa rozlúčili so siedmimi z adeptov, po týždni zdolávania disciplín už nepokračuje ani polovica. Záujemcovia o službu v 5. pluku špeciálneho určenia musia byť profesionálni vojaci zaradení do výkonu dočasnej štátnej služby v slovenských ozbrojených silách. Musia mať zdravotnú klasifikáciu "A", čo znamená, že sú úplne zdraví. Okrem toho musí byť žiadateľ dobrý plavec. Odstúpiť z výberu je možné na vlastnú žiadosť, napríklad pre nedostatok motivácie, prípadne zo zdravotných dôvodov.