BRATISLAVA - Požadované zvýšenie platov v školstve o 10 percent v budúcom roku je podľa šéfa školských odborov minimum, z ktorého by mala vychádzať aj vláda.
"Bolo by ešte výhodnejšie, pokiaľ by ponúkli viac. Lebo tých 10 percent do tarifných platov je veľmi nízka suma," povedal v relácii TA3 V politike predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Pavel Ondek. Poukázal na to, že upratovačka, školník či údržbár majú tarifné platy okolo 350 až 360 eur, takže u nich by požadované zvýšenie reálne predstavovalo niečo cez 30 eur mesačne. U pedagogických pracovníkoch by to bolo 50, možno 60 eur mesačne navyše v závislosti od toho, v akej sú platovej triede. "To nie je veľa," poznamenal Ondek.
Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) poukazoval na to, že požiadavka na zvýšenie platov pedagogických pracovníkov, ktorí pod jeho rezort spadajú, už vyše 1,5 mesiaca leží na stole šéfa rezortu financií. "Bol som požiadaný o zadefinovanie priorít, ktoré ešte neboli zahrnuté v štátnom rozpočte, ktorý sa po 15. auguste dostal do fázy informatívneho schvaľovania," vysvetľoval minister s tým, že jeho predložené priority ešte návrh rozpočtu neobsahuje. V súčasnosti má podľa jeho slov rezort školstva napätý rozpočet, aby sa v ňom našli požadované peniaze na platy pedagogických a odborných zamestnancov.
Čaplovič pevne verí, že peniaze do školstva pôjdu, rokovania intenzívne prebiehajú na rôznych úrovniach s ministerstvom financií. Čaká sa však na aktuálne výhľady Inštitútu finančnej politiky, či sa podarí zabezpečiť zdroje. "Je tam jasne daná záruka - ak tie zdroje budú ... tak tieto zdroje pôjdu prioritne do školstva," povedal Čaplovič. Požiadavky zhodnotil ako oprávnené, racionálne a triezve.
Podľa šéfa školských odborov by bolo dobré vedieť do 8. októbra, na čom školstvo je pre rok 2013. Pripomenul, že 10. októbra pôjde návrh štátneho rozpočtu na stôl vlády a následne 15. októbra do parlamentu. "Nechceme ísť cestou štrajku, chceme ísť cestou vyjednávania a ja si myslím, že budeme úspešní," povedal Ondek. Ak by so svojimi požiadavkami neuspeli, musí opäť zasadnúť rada odborového zväzu, ktorá by rozhodla o ďalšom postupe. V prípade dohody s rezortmi školstva a financií plánujú odborári navrhnúť podpísanie memoranda. "Kde budú garantovať navýšenie finančných prostriedkov na ďalšie roky vládnutia tejto vlády," dodal Ondek.