BRATISLAVA - Legitímnou ambíciou generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) je získať čo najvyššie zdroje na financovanie, zdroje, ktoré sú štandardné a tie podporiť, povedal nový generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.
"Štandardné zdroje sú v zásade dva: príjmy z úhrad a zmluva so štátom," konštatoval ďalej. Mika v súvislosti s návrhom ministerstva kultúry na zachovanie financovania verejnoprávneho rozhlasu a televízie cez úhrady za vysielanie, cez tzv. koncesionárske poplatky upozornil, že "ambíciou RTVS je mať vyššie zdroje z úhrad, ale za to musí aj niečo ponúknuť, t.j. v priamej súvislosti s ambíciou zvýšiť takzvané koncesionárske poplatky by to mala byť ambícia ponúknuť divákovi viac".
Mika zopakoval, že jeho prioritou je získať pre verejnoprávny RTVS čo najviac peňazí. "Pretože tie zdroje financovania, ktoré boli poskytnuté v tomto a minulom roku - na oddlženie a na pokrytie výpadku príjmov z výberu úhrad, boli jednorazové a s týmto typom zdrojov už nemôžeme počítať." Zmluva so štátom je podľa Miku legitímny zdroj príjmov, ktoré sa majú prednostne využívať na program. Podľa šéfa RTVS musia pripraviť dobré projekty, aby obhájili čo najvyššie zdroje. "Čo sa týka úhrad za služby verejnosti, patríme k jednej z krajín, ktoré majú najnižší poplatok v Európskej únii, nie je valorizovaný, na rozdiel od majoritnej časti EÚ," uviedol Václav Mika.
Hlavné pripomienky zo strany RTVS k návrhu novely zákona, ktorou by sa od roku 2013 mali zachovať koncesie, sú podľa hovorcu RTVS Richarda Šümeghyho - valorizácia úhrady v nadväznosti na mieru inflácie a doplnenie sankcie za nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany platiteľov. Ako ďalej informoval Šümeghy, "podľa stále platného zákona, podľa ktorého sa od januára rušia úhrady, sa od 1. januára 2013 zruší aj spoločnosť RTVS, s.r.o. ako vyberateľ úhrad. Ak parlament schváli novelu zákona z dielne ministerstva kultúry, celá agenda výberu úhrad by mala prejsť do vnútra RTVS. Náklady na výber úhrad sa tým však výraznejšie neznížia". RTVS popri koncesiách získava prostriedky na služby vo verejnom záujme aj cez zmluvu so štátom. V súčasnosti pracuje na prvom návrhu dodatku k zmluve na budúci rok, o ktorom bude v najbližšom čase rokovať s ministerstvom kultúry.
Ak sa zákon o RTVS zmení a koncesie zostanú, prinesie to veľké riziko - "rozdiel v príjmoch budúci rok možno 13 až 15 miliónov eur, s ktorým sa musí niekto vyrovnať", upozornil na to zástupca generálneho riaditeľa RTVS pre STV Peter Ondro. Zdôvodnil to tým, že bežné výdavky v tomto roku sú 98 miliónov eur, tak isto aj na budúci rok. No ak sa zachová platenie koncesií, tak príjmy budú 85 - 86 miliónov. Podľa Ondra to znamená, že sa budú musieť nájsť zdroje na pokrytie tohto rozdielu. Ak by sa to napríklad riešilo prepúšťaním, muselo by odísť 60 percent ľudí, povedal Ondro na rokovaní Rady RTVS 24. júla. Na júlovom rokovaní rady však zároveň programový šéf Slovenského rozhlasu Ľuboš Machaj uviedol, že štátny tajomník MK SR Ivan Sečík neoficiálne slovne prisľúbil, že rozpočet na rok 2013 bude vo výške tohtoročného. "Znamená to, že okrem koncesií, okrem vlastných príjmov z marketingovej a reklamnej komunikácie a z prenájmov tak zmluva so štátom podľa všetkého bude navýšená o ten výpadok, ktorý by nastal. Ale toto je otázka rokovania," povedal Machaj.
Hlavná časť príjmov - úhrady za vysielanie, tzv. koncesionárske poplatky, má klesajúcu tendenciu. RTVS s nižším výberom koncesionárskych poplatkov podľa Ondra počítal už pri plánovaní tohtoročného rozpočtu. Za prvý polrok RTVS získal z úhrad za vysielanie spolu 37 928 986 eur (51,53-percentné plnenie), pričom v rozpočte pre tento rok by RTVS z koncesií chcel získať 73 610 513 eur.
Prijatie nového zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované verejnoprávnymi médiami znamená ponechanie súčasného stavu financovania verejnoprávneho vysielateľa, ktorý je založený na kombinácii úhrad a príspevku zo štátneho rozpočtu na základe zmluvy so štátom. Návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska predložilo ministerstvo kultúry do pripomienkového konania od 13. júla do 2. augusta a v súčasnosti je už materiál na vláde.
Koncesionárske poplatky sa mali stať od roku 2013 minulosťou. Parlament to schválil vlani koncom októbra v novele zákona o RTVS, ktorú vypracovalo MK SR za vedenia Daniela Krajcera (SaS). Podľa novely sa tiež mali poplatky aj príspevky poskytované na základe zmluvy so štátom nahradiť priamou dotáciou zo štátneho rozpočtu.