BRATISLAVA - Pozastavenie účinnosti zákona o platoch sestier Ústavným súdom SR by podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka nemalo spôsobiť, že sestry budú mať nižšie platy ako pred 1. aprílom (účinnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier - pozn. red.).
Petko je presvedčený, že väčšina nemocníc použije rozpustenú 50-miliónovú rezervu štátu na úpravu platov zdravotníckych pracovníkov, k čomu ich vyzvala aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Zároveň však dodáva, že postoj ANS sa od decembra minulého roka k zákonom o platoch sestier i lekárov nezmenil.
"Asociácie je presvedčená, že ide o nesystémové, finančne nekryté a protiústavné zákony," povedal Petko. Ako ďalej dodal, ANS očakáva definitívne rozhodnutie ústavného súdu, aby vedeli zaujať jednoznačné stanovisko. Nateraz je podľa jeho slov situácia jasná, účinnosť zákona je pozastavená, zákon nie je momentálne platný a nemocnice nie sú povinné sa ho držať.
Napriek tomu predpokladá, že minimálne do konca tohto roka, kedy je zabezpečené finančné krytie prostredníctvom rezervy, sa platy sestier znižovať na pôvodnú hranicu nebudú. ANS odmieta tvrdenie komory sestier, že sestry nemali od 1. apríla zvýšené platy. "My nepoznáme takmer ani jednu nemocnicu, kde by nemali zvýšené platy. Otázka je, do akej výšky, ale zvýšené oproti predošlému stavu mali," povedal Petko.
Riešiť situáciu s platmi sestier ale aj ich delenými úväzkami bude ANS na zasadnutí rady, ktorá by sa mala konať budúci týždeň. "Tam, kde sestry neboli sestrami na plný úväzok, pravdepodobne v zmysle rozhodnutia ústavného súdu ich nemocnice dajú opäť do plných úväzkov, tak aby nevznikali problémy z pohľadu komory sestier, ktorá neustále napáda, že sestry sú na delených úväzkoch," uviedol Petko, pričom zároveň dodal, že ide o jeho stanovisko a nie stanovisko ANS.
Generálna prokuratúra podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek 25. júna tohto roka na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Ako uviedla hovorkyňa GP Vladimíra Gedrová, podanie návrhu na Ústavný súd SR ovplyvnili viaceré dôvody, predovšetkým zásada primeranosti, rovnakých podmienok a predchádzajúca rozhodovacia činnosť Ústavného súdu SR. Generálna prokuratúra zároveň navrhla ústavnému súdu pozastaviť účinnosť tohto zákona. Súd jej vyhovel a pozastavil účinnosť zákona, kým nerozhodne o obsahu podania.