BRATISLAVA – Na Slovensku zrejme vznikne nová súkromná vysoká škola. Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) dnes do medzirezortného pripomienkového konania poslal návrh na udelenie štátneho súhlasu na pôsobenie Vysokej školy Goethe Uni Bratislava.
Čaplovič pri svojom nástupe avizoval, že nepodpíše vznik žiadnej novej školy. V apríli dal červenú súkromnej vysokej škole Akadémia filmovej tvorby a multimédií. Súhlas na pôsobenie Goetheho Uni Bratislava udelil preto, že má väzbu na nemeckú univerzitu a je podľa neho kvalitná.
„Slovensko potrebuje kvalitné školstvo. Preto som navrhol schváliť pôsobenie tejto súkromnej vysokej školy, ktorá má väzbu na univerzitu z Frankfurtu nad Mohanom a patrí medzi najlepšie univerzity,“ zdôvodnil minister s tým, že s jej príchodom spája nemalé očakávania. „Naším všeobecným záujmom musí byť podpora vzdelávacích pracovísk, ktoré prinášajú tie najlepšie referencie a kvalitu. Okrem toho k nám prídu aj zahraniční lektori a napokon prestížna značka,“ dodal Čaplovič. Univerzita bude mať podľa neho stredoeurópske pôsobenie a bude vzdelávať študentov nielen zo Slovenska ale aj z Českej republiky, Rakúska, Maďarska a Poľska.
Akreditačná komisia posúdila spôsobilosť súkromnej vysokej školy vzdelávať v prvom a druhom stupni štúdia a súhlasí s udelením štátneho súhlasu. Ministerstvu odporúča priznať právo udeľovať akademický titul absolventom študijného programu „podnik v svetovom hospodárstve“ v študijnom odbore 3.3.18 medzinárodné podnikanie, taktiež absolventom študijného programu „cestovný ruch – kúpeľníctvo a hotelierstvo“ v študijnom odbore 8.1.1 cestovný ruch, a aj absolventom študijného programu mediálna a marketingová komunikácia v študijnom odbore 3.2.3 masmediálne štúdiá. Vysoká škola môže podľa komisie tieto programy vyučovať v dennej a v externej forme štúdia.
Po udelení štátneho súhlasu rezort plánuje povoliť vzdelávanie všetkých programov, ktoré odporučila Akreditačná komisia, okrem vzdelávania v bakalárskom stupni v programe „podnik v svetovom hospodárstve“. Podľa Sústavy študijných odborov SR je totiž možné v študijnom odbore 3.3.18 medzinárodné podnikanie, kam program patrí, uskutočňovať iba študijné programy v druhom a treťom stupni.
Podľa Čaploviča je Slovensko otvorené príchodu aj ďalších prestížnych vysokoškolských pracovísk, ktoré by boli garantom kvalitnej výučby a vysokoodborného vedeckého zázemia. „Ak v budúcnosti príde takýto návrh, budem to hodnotiť veľmi pozitívne. Myslím si, že konkurencia z medzinárodného prostredia kvalitných univerzít je aj tlakom na kvalitu vzdelávania v celom našom vysokoškolskom prostredí,“ uzavrel minister.