Sobota28. december 2024, meniny má Ivana, Ivona, zajtra Milada, Nátan

Reakcia na praktiky SOZA: Nahnevaní Slováci si chcú na "vyberačov" posvietiť!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Po medializácii prípadu obce Pohorelá, ktorej Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) vyrúbil faktúru na 62,4 eur za spievanie detských pesničiek na Deň matiek a recitovanie básničiek počas Mikuláša, sa na zväz chrániaci autorské práva umelcov, zniesla vlna nevôle a nebývalej kritiky. Nezisková organizácia EISi sa preto rozhodla, že spustí projekt, ktorý bude počiny SOZA monitorovať.

Autorský zväz vystavil obci s menej ako 3000 obyvateľmi faktúru za interpretáciu hudby počas Dňa matiek a pri Privítaní Mikuláša a žiada v nej vydanie bezdôvodného obohatenia za neoprávnené použitie hudobných diel bez licencie SOZA. Faktúra z 30. apríla sa rýchlo rozšírila prostredníctvom sociálnej siete a za pár dní sa z nej stala kauza, ktorá pobúrila nielen laickú, ale aj odbornú verejnosť.

"Kolektívna správa autorských práv združeniami ako SOZA by mala byť jedným z pilierov celkového systému autorského práva. Spoločnosť totiž potrebuje aby sa tieto práva nevykonávali len na individuálnej báze. Tento pilier je dnes však chorý. Trpí na používanie mnohých nekalých praktík voči spoločnosti a na vlastnú netransparentnosť a nedostatok dohľadu," informoval Martin Husovec, právnik a člen EISi, ktoré spúšťa projekt s názvom KOKSO - Kontrola Organizácií Kolektívnej Správy Občanmi, kde môžu ľudia nahlasovať svoje skúsenosti so všetkými organizáciami kolektívnej správy.

Na základe podnetov EISi vypracuje do polovice 2013 správu o fungovaní organizácií, v ktorých predstaví konkrétne návrhy na reformu inštitútu. Cieľom je použiť tieto skúsenosti pri plánovanej veľkej reforme autorského práva v roku 2014.

Ešte predtým však aktivisti na Facebooku oznámili, že od utorka až do konca júna budú pod oknami sídla zväzu v Bratislave zaznievať hudobné skladby slovenských interpretov. Protestná akcia pobúrených občanov má názov Spevokol za samovoľnú implóziu SOZY.

SOZA si napriek verejnej kritike za svojím rozhodnutím stojí. V stanovisku, ktoré zverejnila 1. júna, vysvetľuje, že obec Pohorelá pripravila hudobné podujatia bez uzatvorenej hromadnej licenčnej zmluvy so SOZA. Usporiadateľ je totiž podľa platnej legislatívy povinný najneskôr desať dní pred konaním verejného kultúrneho podujatia oznámiť organizácii kolektívnej správy jeho program. "Inšpektorka SOZA spísala so starostom obce aj záznam o kontrole, v ktorom sa uvádza, že kontrola prebehla bez problémov, čo starosta obce potvrdil svojím podpisom bez akejkoľvek výhrady," konštatuje sa v stanovisku organizácie.

"SOZA sa nerozpakuje a v zverejnenom stanovisku uvádza, že táto faktúra má oporu v zákone. A zdá sa, že podľa paragrafu 30 autorského zákona, možno aj áno. Obzvlášť, ak mršinári zo SOZA neopovrhnú akýmkoľvek spôsobom vybrať peniaze," zareagoval na kauzu poslanec za OĽaNO Alojz Hlina, ktorý dal verejný prísľub obci Pohorelá, že sa pokúsi medzi poslancami parlamentu vyzbierať sumu 62 eur a zaplatiť absurdnú faktúru.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu