BRATISLAVA – Vláda na svojej dnešnej 9. schôdzi posúdi návrh dohody, ktorá má umožniť polročný pobyt 150 utečencov a osôb pod ochranou na Slovensku, kam prídu z krajiny ich dočasného pobytu. Títo ľudia majú byť umiestnení šesť mesiacov v azylovom zariadení Migračného úradu MV SR v Humennom a potom presídlení do tretích krajín.
Dohodu plánujeme uzavrieť s Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM). Výdavky na ubytovanie, stravovanie a základné hygienické potreby stovky utečencov bude hradiť slovenská vláda, v prípade zvyšných utečencov to bude na pleciach UNHCR. Dopravu, zdravotné prehliadky, školenia a ostatné služby uhradí IOM.
Ministerstvo pôdohospodárstva by malo mať od 1. júna dvoch štátnych tajomníkov. Kabinet má na stole návrh na vymenovanie Štefana Adama - odborníka z poľnohospodárskej prvovýroby. V rezorte už pôsobí ako štátna tajomníčka Magdaléna Lacko-Bartošová. Na neobsadený post podpredsedu Úradu na ochranu osobných údajov SR dnes má vláda vymenovať Jozefa Dudáša, ktorý sa má funkcie ujať 6. júna.
Kabinet dnes plánuje vymenovať štátneho tajomníka rezortu vnútra Jozefa Bučeka za predsedu slovenskej časti medzivládnych komisií pre cezhraničnú spoluprácu s Poľskom, Českou republikou a Ukrajinou. Z týchto postov podľa návrhu odvolajú jeho predchodcu Maroša Žilinku. Zabezpečenie účasti Slovenska na projekte obnovy miesta pamäte v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore Sobibor v Poľsku dnes plánujú presunúť na šéfa rezortu diplomacie Miroslava Lajčáka. Doteraz totiž projekt spadal pod úrad vicepremiéra pre ľudské práva a národnostné menšiny, ale tento post Ficova vláda neobsadila.
Do pozorovateľskej misie Európskej únie v Gruzínsku plánuje Slovensko vyslať civilného experta. Ak návrh dnes odobria ministri, bude to zamestnanec ministerstva zahraničných vecí. Medzinárodné spoločenstvo sa od eskalácie ozbrojeného konfliktu na území Gruzínska v auguste 2008 aktívne zapája do procesu jeho riešenia – spomínaná misia tam pôsobí od 1. októbra rovnakého roka.
Hlavnými úlohami misie sú monitorovanie a analýza situácie (vrátane monitorovania krokov a stavu bezpečnostných síl, dodržiavania ľudských práv a návratu utečencov a vysídlených osôb), posilňovanie opatrení na budovanie dôvery, uvoľňovanie napätia cestou sprostredkovávania kontaktov a poskytovanie informácií potrebných pre politické procesy EÚ. Už od februára 2009 v nej pôsobia dvaja slovenskí policajti a jeden vojak. Misia však mala v ostatnom období problémy s personálnym obsadením celkového počtu dohodnutých 200 ľudí, preto sme reagovali návrhom na vyslanie ďalšieho