BRATISLAVA - Počty zdravotníckych zariadení by sa podľa prezidenta Ivana Gašparoviča určite mali redukovať. "Do budúcna bude potrebné riešiť hustotu zdravotníckych zariadení a hustotu lôžok v rámci republiky, pretože sa hovorí, že z pohľadu toho, čo potrebuje Slovensko, je predimenzovaná," povedal v pondelok po stretnutí s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou a predstaviteľmi z oblasti zdravotníctva.
Rezort podľa Gašparoviča potrebuje koncepčné zmeny a riadenie, predovšetkým pokiaľ ide o legislatívu. Stabilizovať by sa mala lieková politika, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mal začať adekvátne konať predovšetkým vo vzťahu ku zdravotným poisťovniam. Hlava štátu zároveň vyslovila presvedčenie, že nepríde ku kolapsu zdravotníctva, ktoré v súčasnosti bojuje s chýbajúcimi peniazmi na platy sestier a lekárov. "Na to je tu štát a vláda, aby konsolidovali tieto pomery. Som presvedčený, aj keď to nebude jednoduché a vôbec pani ministerke nezávidím, že k niečo takému by nemalo dôjsť," konštatoval Gašparovič.
Ministerka zdravotníctva prezidentovi predstavila návrhy, ktoré chce zapracovať do programového vyhlásenia vlády. Diskutovali i o opatreniach, ktorými chce rezort zdravotníctva riešiť situáciu sestier ale aj ďalších zamestnancov v zdravotníctve. Verejnosti ich predstaví po utorňajšom rokovaní sú zástupcami sestier. "Pevne verím, že situácia sa stabilizuje. Ponúkame systémové riešenia, iný prístup je veľmi zlá cesta," uviedla Zvolenská. Zároveň zdôraznila, že akékoľvek zákony by ministri mali predkladať až vtedy, ak budú kryté peniazmi.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula pripomenul, že dodnes sa presne nevie, koľko financií si vyššie platy sestier a lekárov vyžiadajú. "Slovenské zdravotníctvo je choré. Je na zemi, na hlave a nohy mu trčia von. My hľadáme spôsob, ako ho postaviť na nohy," komentoval širšie problémy zdravotníctva. Dragula naznačil, že vyriešeniu situácie s platmi sestier by pomohli ústupky z oboch strán.
Ak menším nemocniciam nepomôže štát, môžu začať v júni kolabovať, povedal prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Nemocnice podľa jeho slov rokujú so zdravotnými poisťovňami o navýšení platieb, bez pomoci štátu ale vyššie platy financovať nezvládnu a budú musieť pristúpiť k prepúšťaniu a rušeniu oddelení. V takom prípade sa riaditelia nemocníc prioritne budú snažiť zabezpečiť základnú prevádzku, teda s nižšími platmi, ale s peniazmi na lieky.
Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay si vie ako ústupový krok predstaviť, že ku kolektívnym zmluvám by sa podpisovali dodatky. Na ich základe by sa zákonom garantované vyššie mzdy začali vyplácať po navŕšení zdrojov poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Szalay pripomenul, že prepúšťaním sestier a zatváraním oddelení prídu o prácu ďalší zamestnanci, napríklad obslužný personál.