Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Sledovanosť správ STV je deväť percent, minister má staré údaje

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Spravodajstvo verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) podľa generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej má stúpajúcu sledovanosť, nemôžu ho riadiť politici a snahou vedenia je priniesť spravodajstvo spoľahlivé, dôveryhodné, mienkotvorné a sledované.

"Situácia nebola optimálna a v krátkom časovom horizonte ani nemôže byť, upozorňovalo súčasné vedenie RTVS pred rokom pri nástupe do funkcie. Očakávať zásadné zmeny za jeden rok v inštitúcii typu RTVS je viac ako iluzórne," tvrdí Zemková v reakcii na pondelkovú tlačovú besedu po uvedení ministra kultúry Mareka Maďariča do funkcie. Šéfka RTVS pripomína, že projekt riadenia a rozvoja RTVS, s ktorým ju vo februári 2011 zvolili poslanci Národnej rady SR, je stavaný na päť rokov. Mrzí ju, že si politici nevšimli žiadne zmeny.

Predseda vlády Robert Fico povedal na tlačovej besede na ministerstve kultúry 16. apríla, že situácia, ako ju vnímajú zvonka, v Slovenskej televízii "nie je optimálna a bude musieť v spolupráci s ministrom kultúry vedenie Slovenskej televízie (STV), Slovenského rozhlasu (SRo) urobiť príslušné opatrenia a rozhodnutia". Premiér nepovažuje za optimálne konkrétne to, ak je sledovanosť hlavných správ STV menej ako desať percent. Očakával by, že sa bude blížiť štandardom, ktorý má napríklad spravodajstvo Českej televízie.

Podľa šéfky RTVS je spravodajstvo Českej televízie (ČT) v identickej trhovej pozícii ako spravodajstvo STV. "Je tiež trojkou na trhu, komerčné spravodajstvo je niekoľkonásobne sledovanejšie ako verejnoprávne. No kým ČT si môže vďaka svojim finančným zdrojom dovoliť aj personálne, vizuálne, technologické a štúdiové zmeny v úplne inom tempe než my, nie je možné porovnávať celkové výkony STV s výkonnosťou ČT," uvádza Zemková v reakcii na vyjadrenia premiéra. Pripomína, že ČT má štvornásobne vyšší príjem ako STV, cca trojnásobne vyšší ako celá RTVS.

Šéfka RTVS si nevie predstaviť robiť zmeny v spravodajstve v spolupráci s ministrom kultúry, neumožňuje to zákon o RTVS ani štatút jeho programových pracovníkov a "v európskom kontexte by to bolo prinajmenšom neštandardné".

Zemková zdôrazňuje, že "RTVS ani jeho spravodajstvo nemôžu riadiť politici ani štátna exekutíva, pokiaľ má byť spravodajstvo naozaj objektívne, nezávislé a apolitické. RTVS nie je príspevková ani rozpočtová organizácia zriadená a riadená ministerstvom kultúry, je to samostatná verejnoprávna inštitúcia zriadená zákonom".

Podľa ministra Maďariča sa sledovanosť správ STV blíži k piatim percentám. Zemková však tvrdí, že to je starý údaj. "V súčasnosti je sledovanosť hlavnej spravodajskej relácie STV stabilizovaná v priemere nad 9%, v niektorých dňoch dosahuje 11%, teda nad úroveň priemeru stanice," uviedla s tým, že pred posunom spravodajstva na 19:00 skutočne dosahovalo len okolo 5%. Pripomenula, že STV mala dlhodobo klesajúci trend sledovanosti všetkých programov, najmä spravodajských. Tento trend sa novému vedeniu podarilo zastaviť a sledovanosť stúpa. Ešte lepšiu sledovanosť majú športové spravodajské relácie, štandardne 15%, relácia O 5 minút dvanásť dosahuje 30%.

Minister kultúry Marek Maďarič na pondelkovej tlačovej besede upozornil, že ich "nezaujímajú žiadne personálne otázky, zaujíma nás to, ako je to dôveryhodné. Považujeme za veľmi dôležité, aby spravodajstvo verejnoprávnej televízie a rozhlasu boli mienkotvorné a mienkotvorné môžu byť vtedy, keď majú určitú mieru sledovanosti a počúvanosti."

Zemková v reakcii na toto vyjadrenie uvádza, že "najjednoduchšia cesta k zvyšovaniu sledovanosti spravodajstva vedie cez bulvarizáciu jeho obsahu." Konštatuje, že za túto cenu sledovanosť zvyšovať nechcú.

"Našou snahou je mať televízne spravodajstvo 1. spoľahlivé, 2. dôveryhodné, 3. mienkotvorné, 4. sledované. Presne v tomto poradí," konštatovala. Dodáva, že podľa posledných prieskumov počúvanosti je počas vysielania troch hlavných denných spravodajských relácií (Rádiožurnál) Rádio Slovensko lídrom na rozhlasovom trhu. "Televízne spravodajstvo v RTVS má ešte potenciál rastu, ale nie vtedy, keď doň budú akýmkoľvek spôsobom zasahovať politici a ministri," zdôrazňuje.

Fico a Maďarič podporujú zachovanie úhrad za vysielanie, tzv. koncesionárskych poplatkov a teda aj zmluvy RTVS so štátom aj na budúci rok. Podľa platnej legislatívy by koncesie aj zmluvy so štátom mali v roku 2013 zaniknúť a verejnoprávne rozhlasové a televízne vysielanie by mal financovať štát.

Prostriedky zo zmluvy so štátom by mali byť podľa Mareka Maďariča "dominantne určené na audiovizuálnu tvorbu, nie ako je to dnes, keď sa míňajú a venujú tým programom a reláciám, ktoré má Slovenská televízia robiť ako samozrejmú vec z vlastných zdrojov, respektíve zo zdrojov úhrad". Minister kultúry podľa Zemkovej "zabudol na fakt, že aj verejnoprávna televízna tvorba je audiovizuálnou tvorbou a pokiaľ úhrady na samozrejmú vec - televíznu tvorbu v jej zákonnom rozsahu nestačia, RTVS ju musí saturovať aj inštitútom zmluvy so štátom. Na to bola zmluva so štátom vymyslená – napráva zle riešený zákon o úhradách".

Ako generálna riaditeľka RTVS dodáva, "jedna z najchudobnejších televízií v Európe nemôže nahrádzať ešte aj absenciu štátnych filmových ateliérov alebo nedostatočný grantový systém a sama sa pritom zadlžovať do horibilných súm. A zároveň zvyšovať deficit verejných financií. Je to cesta do pekla." Stanovisko generálnej riaditeľky M. Zemkovej poskytol hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu