MURÁNSKA DLHÁ LÚKA - Tri somáre domáce zimujú v záhrade prírodovedca Ervína Hapla v obci Muránska Dlhá Lúka. Ochrancovia prírody vyhodnocujú prvú sezónu, počas ktorej im zvieratá pomáhali udržať biotop pri Muráni.
Ako povedal Ervín Hapl, na vytypovaný pozemok v minulosti vypustili sysle pasienkové odchytené z letísk. Aby zvieratá prežili, museli lúku ručne kosiť. Teraz vyskúšali nasadiť somáre.
Pozemok pri Muráni v okrese Revúca bol vhodným biotopom pre život sysľa pasienkového. Blízko letísk lákajú tieto živočíchy dravé vtáky, čím ohrozujú leteckú dopravu. V minulosti bola lúka hospodársky využívaná.
"Tak sa tam vytvoril lúčny biotop, ktorý sysľom vyhovuje. Po útlme poľnohospodárskej činnosti sme začali s kolegami-ochrancami prírody lúku kosiť. Malé hlodavce by totiž vo vysokej tráve prežili len veľmi ťažko a klesla by aj ich populácia. Celá parcela, kde sú lúčne spoločenstvá, má rozlohu 60 hektárov. My sme sa starali o najkritickejších päť hektárov. Teraz nám v tom pomáhajú somáre. Vybrali sme si ich najmä preto, že tieto zvieratá najmenej lákajú ľudí a nechávajú ich na pokoji," hovorí Hapl.
Zvieratá spásajú lúku od jari až do prvého snehu. Až potom ich prevezú na zimovisko, kde ich prikrmujú. "Doterajšie skúsenosti hovoria, že je to dobrý systém, len na takú výmeru tri zvieratá nestačia. Dohodli sme sa s farmárom z Revúcej, že cez lúku prejde aj s kravami, aby ju vypásli čo najviac. Pre nás prírodovedcov je to niečo úplne nové. Učíme sa na vlastnej koži, ako sa správne o takéto zvieratá starať, ako im ošetriť srsť, ale aj kopytá. Na lúke sú v ohrade, kde im pohyb obmedzuje elektrický oplôtok. Na jeseň sme ho chodili takmer denne opravovať, kým sme nezistili, že zaujal jeleňa v ruji. Jednoducho si na ňom vybíjal svoju energiu. Somárom však neublížil a ony už boli naučené na svoje teritórium, takže nám neutiekli," dodal prírodovedec.
Na hospodársky využívaných lúkach v okolí Muráňa sa časom vyvinuli výnimočné biotopy, na ktoré sú naviazané celé skupiny rastlín a živočíchov. Kosením lúky tak prírodovedci nevytvárajú vhodné podmienky len pre vypustené sysle.
"Žije tam skutočne mnoho zaujímavých živočíchov. Spomeniem motýľa, Modráčika rebelovho. Vyslovene potrebuje rastlinu Horec krížatý, ktorá ale rastie len na kosených lúkach. Motýľ je zaujímavý tým, že z vajíčok na horci sa vyliahnu larvy, ktoré ale pre svoj vývoj nevyhnutne potrebujú určitý druh mravcov. Larvy motýľa začnú vylučovať šťavu, pre ktoré ich mravce odnesú do svojich príbytkov. Tam sa ale hostia živia mravčími larvami a iba tak sa môže dokončiť ich vývoj a prerod na motýľa. Na nekosenej a nespásanej lúke by však nedokázali prežiť ani tieto hostiteľské mravce," vysvetlil Ervín Hapl.