BRATISLAVA - Novela zákona o priestupkoch z dielne ministerstva vnútra má okrem iného zvýšiť pokuty vo viacerých oblastiach. Napríklad za urážky medzi občanmi v súčasnosti hrozí pokuta 33 eur, novela navrhuje, aby to bolo až 100 eur.
Ministerstvo potrebu zvýšenia sankcií nevysvetlilo. Po tom, ako v pondelok (2.1.) minister vnútra Daniel Lipšic tvrdil, že z návrhu novely zmizne ustanovenie, podľa ktorého bude za urážku a ohováranie verejného činiteľa hroziť 500-eurová pokuta, rezort dnes nechcel povedať, ako to urobí.
Novela zákona sa nachádza na portáli právnych predpisov v nezmenenej podobe a plynie lehota pripomienkového konania. Do toho sa ešte pred Vianocami zapojil aj Úrad vlády SR. Novele vyčíta, že v nej nie je stanovená povinnosť uloženia pokuty a jej spodná hranica. Tvrdí, že to umožňuje aj pri zjavnom porušení predpisov neuložiť pokutu.
"Prvoradým cieľom novely zákona je beztrestnosť priestupku v prípade, že pomôže odhaliť korupčný trestný čin alebo zneužitie právomocí verejného činiteľa. Ostatné zmeny zapracovala Sekcia verejnej správy Ministerstva vnútra SR na základe svojich doterajších poznatkov. Bolo by predčasné sa vyjadriť k ďalším podrobnostiam," napísal Komunikačný odbor MV SR. Na otázky o zvýšení pokút, absencii ich spodnej hranice, či ako vyrieši sporné ustanovenie o pokutovaní za urážku verejného činiteľa, ministerstvo neodpovedalo.
Ustanovenie o trestaní za urážku verejného činiteľa žiadal v pripomienke vypustiť aj Úrad vlády SR. "Naviazanie urážky alebo ohovárania na výkon verejnej funkcie zároveň priamo znemožňuje kritiku práce verejného činiteľa, ktorú by mohol príslušný verejný činiteľ zo subjektívneho pohľadu hodnotiť aj ako urážku," napísal do pripomienky ÚV SR.
Upozornil, že aj v zmysle judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva musia verejní činitelia zniesť vyššiu mieru kritiky médií a verejnosti, pretože sa vedome a dobrovoľne vystavujú kontrole svojej činnosti.
Na zavedenie 500-eurovej pokuty za urážku a ohováranie verejného činiteľa upozornil denník Pravda. Minister Lipšic ubezpečil, že sporné ustanovenie z novely zákona o priestupkoch vypadne. Tiež priznal, že znenie novely predtým, ako odišla do pripomienkového konania, nečítal. Zvýhodňovať verejných činiteľov pri verbálnych deliktoch je podľa neho neprípustné.
"Z tohto dôvodu vyvodím k riadiacim pracovníkom tohto ministerstva personálne konzekvencie," vyhlásil v pondelok Lipšic. Zdôvodnil to aj tým, že ministerstvo už po druhý raz predložilo iné znenie zákona, ako deklarovalo. Prvý raz sa to stalo pri zákone o dvojakom občianstve.