Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Greenpeace: Záťažové testy elektrární sú len fraškou!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA – Záťažové testy slovenských elektrární sú len fraškou na upokojenie verejnosti. "Cieľ zistiť, či môže nastať podobná situácia, aká sa stala v japonskej Fukušime aj v Európe, sa vytráca a testy sa zmenili skôr na manipuláciu verejnej mienky, že sú naše reaktory bezpečné," konštatovala Andrea Zlatňanská z Greenpeace Slovensko.

Stanovisko mimovládnej organizácie podkladá tvrdením, že testy sa už od začiatku neadresovali na zásadné problémy, ktoré ohrozili zdravie obyvateľov v Japonsku. "Jednými z hlavných problémov sú nedostatočné havarijné a evakuačné plány," podotkla.

O možnom zlyhaní týchto plánov môže podľa nej svedčiť aj minuloročný falošný poplach v Jaslovských Bohuniciach, keď ani 30 minút po spustení sirén neboli občania v okolí elektrárne informovaní o tom, čo sa deje. "Zrejme zlyhala komunikácia medzi záchrannými zložkami, Slovenskými elektrárňami a zložkami štátnej správy," dodala.

Greenpeace tak tvrdí, že testy sú iba papierom, ktorý bolo treba vytvoriť, tak sa vytvoril. "Je zaujímavé, že na Slovensku je v jadrových elektrárňach všetko v 100-% poriadku. V iných krajinách však pristupovali k stres testom s kritickejším pohľadom. Napríklad aj v krajine, akou je Francúzsko, miestny regulačný úrad už v prvých štádiách testov vyhlásil, že na každom z ich 58 reaktorov je treba zvýšiť bezpečnosť," vysvetlila Zlatňanská.

Dnes informoval Úrad jadrového dozoru (ÚJD) o ukončení testov a odoslaní ich definitívnych výsledkov do Bruselu. "Pri hodnotení úrad neidentifikoval žiaden nedostatok, ktorý by vyžadoval rýchle riešenie," vysvetlila na tlačovej konferencii predsedníčka úradu Marta Žiaková.

V prípade kombinácie externých udalostí sú schopné podľa výsledkov testov atómové bloky samé zvládnuť tieto udalosti alebo poskytnúť prevádzkovateľovi dostatok času na ich vyriešenie. "Napriek tomu je stále možné zvyšovať bezpečnosť," podotkla s tým, že na tom sa neustále pracuje, či už prostredníctvom modifikácie hardvéru, alebo novými postupmi v rámci prevádzky.

Záťažové testy (tzv. stress-tests) atómových elektrární na Slovensku sa začali 1. júna 2011 v súlade s tým, ako to dohodli Európska komisia a skupina ENSREG (Skupina európskych dozorov jadrovej bezpečnosti). Podľa dohodnutého časového harmonogramu prevádzkovateľ elektrární Slovenské elektrárne (SE), a. s., odovzdal závery priebežnej správy na ÚJD SR k 15. augustu 2011.

V SR sú v komerčnej prevádzke 4 bloky AE - dva bloky v lokalite Bohunice a dva bloky v lokalite Mochovce. Dva bloky AE Bohunice sú odstavené, a tak vo fáze ukončovania prevádzky pred konečným vyradením.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu