BRATISLAVA – Ľuďom, ktorým po zaregistrovaní na neoficiálnej stránke hokejového šampionátu 2010, či iných internetových stránkach prekvapili výzvy na zaplatenie desiatok eur, odporúča právny zástupca takto poškodených občanov Miroslav Antoňák neplatiť.
Vo svojej evidencii má až 16.000 ľudí, ktorí doplatili na údajne nejasné podmienky registrácie na niektorých internetových stránkach, ktoré však spája jedna firma – Online Investment Group LtD. (OIG) so sídlom na Seychelských ostrovoch.
"Vzhľadom na to, že už máme rozbehnuté súdne konania, je najideálnejšie, aby sa ľudia zdržali úhrad, kým súd nerozhodne," povedal Antoňák. Kľúčové je podľa neho rozhodnutie v spore medzi ľuďmi, ktorí sa na stránkach zaregistrovali a spoločnosťami Pro Content a Web Content na Okresnom súde v Poprade. Práve tie vymáhajú pohľadávky OIG na Slovensku. Najbližšie pojednávanie je podľa Antoňáka vytýčené na 18. novembra. "Domnievam sa, že už bude posledné," povedal.
Generálna prokuratúra SR v tejto súvislosti upozorňuje občanov, ktorí sa cítia poškodenými OIG, aby sa nespoliehali na to, že stačí podať trestné oznámenie.
"Musia využiť v prípade rozhodnutia civilného súdu všetky dostupné, zákonné opravné prostriedky. Trestnoprávne konanie nemá na ich občianskoprávne konanie v tejto fáze žiadny vplyv," povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Zároveň vyzýva občanov, ktorým prišli výzvy na platby napriek tomu, že s OIG nikdy nespolupracovali, nevyužívali jej služby, ani jej neposkytovali osobné údaje, aby vymáhané čiastky neplatili, ale oznámili to na polícii alebo prokuratúre. Nemali by pritom zabudnúť priložiť aj výzvy od firmy, ktorá peniaze vymáha. GP SR už dostala viacero trestných oznámení, ktoré odstúpila Úradu špeciálnej prokuratúry.
Celý prípad sa na Slovensku podľa Antoňáka začal v lete 2009, kedy OIG vytvorila slovenské webové stránky. Keď sa na nich niekto zaregistroval, približne v novembri 2010 dostal faktúru za prístup na stránku.
"Oni registráciu považovali za uzatvorenie právneho aktu, teda, že daný spotrebiteľ si objednal prístup k internetovej stránke a podľa ich interpretácie si objednal službu. Tvrdíme to, že vizuál webových stránok, ich obsah nekorešpondujú s tým, čo spoločnosti poskytujú a že nedošlo k legitímnemu uzatvoreniu právneho aktu," povedal Antoňák. Ak by ľudia vedeli, že ide o platenú stránku, nikdy by sa na nej vraj nezaregistrovali.
"To, že sumu o spoplatnení zakomponovali do všeobecných obchodných podmienok, ktoré skoro nikto nečíta, neznamená, že spotrebiteľ bol o tejto sume za tovar alebo službu upozornený vopred jasne a zrozumiteľne," dodal Antoňák.
S tým však nesúhlasí advokát Róbert Bockanič, ktorý v mene nitrianskej firmy BIB, s.r.o., vymáha pohľadávky OIG. Tie sú podľa neho legitímne, pretože každý, kto sa na stránke zaregistroval, mal z obchodných podmienok vedieť, že je platená. Okresný súd Bratislava III už na jeho podnet vydal jeden trestný rozkaz.
"Odporkyňa voči nemu nepodala odpor, avšak v zákonnej 15-dňovej lehote na podanie odporu bolo na súd doručené podanie iného subjektu," povedal hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Súd podľa neho tento iný subjekt vyzval, aby chyby podania odstránil.
Bockanič upriamil pozornosť aj na rozhodnutie okresného prokurátora v Spišskej Novej Vsi, ktorého text BIB uverejnila na svojej internetovej stránke. Prokurátor trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu za prevádzkovanie stránky www.ms-2010.sk odmietol. Zdôvodnil to tým, že každý pri zaregistrovaní na stránku musel potvrdiť, že súhlasí s obchodnými podmienkami.
Antoňák upozorňuje, že okrem spomínaných spoločností vymáha na Slovensku pohľadávky OIG aj bratislavská firma International Payment Services. "Oni budú vytvárať tlak na ľudí, aby sa ich čo najviac zľaklo a v konečnom dôsledku tie pohľadávky uhradili," povedal Antoňák. Krajský súd v Prešove podľa neho vydal predbežné opatrenie, ktorým Pro Content a Web Content zakázal vymáhať pohľadávky.