BRATISLAVA - Pád vlády Ivety Radičovej podľa lekárskych odborov nemení nič na ich štyroch požiadavkách a potrebe urgentných krokov na zabezpečenie funkčného systému poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
"Výpovede nesťahujeme a pokračujeme ďalej v boji za záchranu slovenského zdravotníctva. Výpovede zbierame aj naďalej, a môžeme potvrdiť, že ich počet sa neustále zvyšuje," píše sa v stanovisku Lekárskeho odborového združenia s tým, že pokračovanie sa potvrdilo aj na tohtotýždňovom stretnutí Klubu predsedov LOZ.
Lekári sú presvedčení, že súčasná politická situácia nebráni dialógu a hľadaniu konštruktívnych riešení krízového stavu slovenského zdravotníctva. Naopak, považujú ju za ďalší dôvod na to, aby bola zastavená transformácia nemocníc na akciové spoločnosti. "Chceme veriť, že zdravie slovenských občanov je pre kompetentných tohto štátu za každých okolností prioritou a nestane sa obeťou politického boja. Pre nás nie je podstatné, kto je vo vláde. Pre nás je podstatné splnenie našich legitímnych požiadaviek a zabezpečenie funkčného systému zdravotníctva pre pacientov, ale aj lekárov a zdravotných pracovníkov," uvádza sa v stanovisku.
Lekárske odbory už v utorok (11.10.) tesne pred pádom vlády avizovali, že zatiaľ neuvažujú o skončení akcie hromadných výpovedí. "Naše štyri požiadavky v tejto chvíli, neviem povedať, čo bude o 24 hodín, sú o štyroch požiadavkách, nie o vláde. Veríme, že aj keby vláda padla, vždy budeme mať ďalšieho alebo nejakého konkrétneho partnera," uviedol predseda LOZ Marian Kollár.
"Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik považuje vyriešenie situácie v nemocniciach stále za svoju prioritu, pokiaľ bude ministrom zdravotníctva, bude s odborármi rokovať," reagovala vtedy hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Priblížila, že ministerstvo momentálne analyzuje návrh na zvýšenie platov lekárov, ktorý predložil LOZ a v najbližších dňoch sa k nemu vyjadrí.
K 1. októbru podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. V nemocniciach celkovo pracuje asi 6500 lekárov. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.