TOPOĽČIANKY - Nový vinársky ročník 2011 bude vďaka priaznivému počasiu podľa vinárov výborný. Množstvo slnečných a teplých dní počas babieho leta prospieva dozrievaniu hrozna, bobule naberajú obsah cukru aj arómu.
„Tento ročník by som dal na úroveň ročníka 2009, ktorý veľa vinárov označovalo termínom jedinečný. Budú to naozaj plné vína, vhodné aj na archiváciu,“ povedal v rozhovore marketingový manažér Vinárskych závodov Topoľčianky Samuel Waldner. Daždivý júl viniču neuškodil, pretože bobule boli ešte len vo fáze rastu. Vlani to bolo s počasím horšie.
Počas dozrievania veľa pršalo a bobule sa naliali vodou, čím sa cukornatosť a stupeň vyzretia zredukovali. Vlaňajšie vína majú podľa Waldnera „dlhú pikantnú kyselinu v závere.“ „Na druhej strane je dobré, že každý rok nám tá príroda prinesie niečo iné, takže vína nie sú monotónne a fádne,“ zhodnotil Waldner.
Pri modrom hrozne tento rok vinári pozorujú na Slovensku ojedinelý jav - jablčno - mliečna fermentácia prebieha priamo v bobuľkách, čo poznajú zo Španielska alebo Talianska. Z červených vín sa tak odstránia zelené arómy a nie sú zbytočne kyslé.
„Dá sa povedať, že vďaka tropickým horúčavám, ktoré tu v posledných týždňoch boli, budú tie vína naozaj znamenité s jedinečnou zamatovou štruktúrou,“ uviedol Waldner. Mladé vína sa dostanú na predajné pulty 7. novembra. Vinárske závody Topoľčianky ročne vyprodukujú šesť miliónov fliaš vína. Vlastnia 200 hektárov v Nitrianskej vinohradníckej oblasti a 220 hektárov v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Polovicu hrozna majú z vlastnej produkcie a polovicu nakupujú od dodávateľov.
„Všetky kvalitnejšie vína sú ale výlučne z našich viníc,“ podotkol Waldner. Aj choroby sa tento rok vinohradom vyhýbali, hubovité ochorenia neboli príliš rozšírené. Najväčšie problémy spôsobujú škorce.
Oberačka je v plnom prúde už vyše mesiaca. „Začali sme skorými odrodami ako je Iršai Oliver, z ktorého je mimoriadne obľúbený burčiak. Tento rok sme burčiaku predali veľmi veľa,“ hovorí Walnder. Vo vinohradoch je ešte modré hrozno určené na červené vína, ktoré pomalšie dozrieva.
Zostalo aj hrozno určené na špeciality – ľadové víno, slamové víno a na bobuľové výbery. Na zber hrozna na ľadové víno musí byť vonkajšia teplota minimálne mínus sedem stupňov Celzia. Väčšinou sa oberá v januári, minulý rok to bolo už v decembri. V Topoľčiankach tento rok chystajú oveľa väčšiu ponuku slamových vín, zmenili aj technológiu ich výroby.
„Vyrábame ich stále tradične sušením na slame, ale postavili sme halu, kde je kontrolovaná atmosféra. Vieme tam regulovať vlhkosť a teplotu vzduchu, takže hrozno nie je tak napádané hubovými ochoreniami, arómy budú oveľa čistejšie,“ skonštatoval Waldner.