BRATISLAVA - Na letnej oblohe budeme môcť budúci týždeň v noci z 12. na 13. augusta vidieť množstvo padajúcich hviezd. V túto noc totiž nastane maximum meteorického roja Perzeíd. Do našej atmosféry vtedy vlietajú tisícky úlomkov vesmírnych telies, ktoré môžeme pozorovať voľným okom ako meteority.
Najviditeľnejšie budú meteority o 4. hodine ráno v sobotu 13. augusta. Mesiac však v tom čase bude v splne a pre jeho jas bude možné vidieť len tie najjasnejšie meteory. "Tých nemusí byť málo, pretože rýchlosť Perzeíd je pred vstupom do atmosféry Zeme až 59 km/s, vďaka čomu sú meteory jasné a často za sebou zanechávajú žiariacu stopu," uviedla Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. Meteorický roj je činný od 27. júla do 24. augusta, pričom jeho aktivita postupne narastá. "Vhodné podmienky na jeho pozorovanie vzhľadom na svit Mesiaca budú počas prvých desiatich augustových nocí, presnejšie od polnoci do úsvitu. Za dobrých pozorovacích podmienok, pod bezoblačným nebom a mimo pouličného osvetlenia, je možné spozorovať v priemere jeden meteor každú jednu až dve minúty," dodala Kaňuchová.
V letných mesiacoch je na nočnej oblohe možné vidieť omnoho viac "padajúcich hviezd" než inokedy. Spôsobuje to aktivita niekoľkých meteorických rojov, z ktorých najhojnejším je roj Perzeíd. Maximum činnosti roja nastáva každoročne okolo sviatku svätého Vavrinca, mučeníka upáleného v Ríme 10. augusta v roku 258. Preto sa Perzeidám v minulosti hovorilo slzy svätého Vavrinca. Meteority, malé telieska Slnečnej sústavy vletia do atmosféry Zeme veľkou rýchlosťou, silne sa zahrievajú a postupne sa tavia. Následnými procesmi ionizácie a excitácie dochádza k ich žiareniu a pozorujeme úkaz nazývaný meteor. Pri prelete veľmi jasných meteorov, bolidov, je dokonca možné počuť detonáciu. Ak sa Zem na svojej dráhe okolo Slnka stretáva s hustejším prúdom meteoritov, ktoré majú rovnaký pôvod a podobné dráhy, hovoríme o činnosti meteorického roja. Roj Perzeíd je tvorený pozostatkami postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle a je jedným z najaktívnejších meteorických rojov už dlhé stáročia.