BRATISLAVA - Prezident SR Ivan Gašparovič vrátil parlamentu novelu zákona o cestnej premávke. Nesúhlasí s opätovným vyraďovaním starých vozidiel z evidencie na základe čestného vyhlásenia.
Podľa Gašparoviča forma čestného vyhlásenia vytvára riziko, že v skutočnosti sa vozidlá takto vyradené z evidencie budú aj naďalej používať bez príslušných technických kontrol, prípadne sa demontujú na neautorizovaných šrotoviskách. Vidí tiež hrozbu uprednostnenia iných hľadísk pred ekologickým riešením autorizovaného spracovania starých vozidiel.
Prezident preto navrhol Národnej rade SR, aby pri opätovnom prerokovaní schválila zákon s navrhovanými zmenami a posunula jeho účinnosť od 1. novembra tohto roku, informoval dnes TASR hovorca prezidenta SR Marek Trubač.
Poslanci schválením novely rozhodli, že vodiči jazdiaci pod vplyvom alkoholu budú mať od septembra sťaženú situáciu. Tí, ktorí pri kontrole nafúkajú viac než jedno promile (0,476 mg/l), dopustia sa trestného činu, za ktorý im bude hroziť trest odňatia slobody až na jeden rok.
Prísnejšie sa bude posudzovať aj recidíva. Ak niekto bude odsúdený za takýto trestný čin trikrát, príde o vodičský preukaz doživotne. Rovnaký trest by mal dostať aj ten, kto pod vplyvom akéhokoľvek množstva alkoholu alebo inej návykovej látky spôsobí smrteľnú nehodu.
Zároveň by malo platiť, že vodiči, ktorí počas piatich rokov trikrát spôsobia dopravnú nehodu alebo dvakrát sa u nich zistí požitie akéhokoľvek množstva alkoholu či inej návykovej látky, prídu o vodičské oprávnenie. Ak ho budú chcieť získať späť, musia nanovo absolvovať kurz v autoškole.
Vynovená právna norma okrem iného tiež posúva vekovú hranicu pre získanie vodičského preukazu skupiny B z 18 na 17 rokov. Až do dovŕšenia plnoletosti, najmenej však tri mesiace, môže viesť takýto vodič auto len za prítomnosti spolujazdca, ktorý má "vodičák" minimálne desať rokov a počas jazdy ho musí mať pri sebe.
Novela rozširuje aj okruh dôvodov, pre ktoré sa držiteľ vodičského oprávnenia bude musieť podrobiť preskúmaniu zdravotnej či psychickej spôsobilosti či preskúšaniu odbornej spôsobilosti. Vodiči dôvodne podozriví z požívania alkoholu či návykových látok sa musia na základe rozhodnutia Policajného zboru podrobiť preskúmaniu svojej zdravotnej spôsobilosti u psychiatra. Ak sa u nich nezistí závislosť, tak absolvujú odborné poradenstvo u dopravného psychológa.