Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Ženy si berú cudzincov častejšie ako muži

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Na Slovensku už druhý rok mierne klesol počet sobášov, i keď pokles nie je závratný. V roku 2010 uzavreli obyvatelia Slovenska 25 415 manželstiev, čo je o 941 menej ako rok predtým. Stále je to však o 1 620 viac ako v roku 2001, keď sa Slováci sobášili najmenej.

Hrubá miera sobášnosti minulý rok klesla a dostala sa na úroveň roka 2002. "Hlavným trendom je, že pokračuje zvyšovanie veku pri sobáši u mužov aj u žien," upozornila vedúca oddelenia demografie a sčítania obyvateľov, domov a bytov ŠÚ SR Zuzana Podmanická. V roku 2010 dosiahol priemerný vek mužov pri sobáši 31,9 rokov a u žien 28,8 rokov, medziročný nárast bol 0,2 roka u oboch pohlaví. "Zaujímavosťou je, že u prvosobášiacich je ešte väčšia rýchlosť zvyšovania sa priemerného veku, až tri desatiny roka," dodala.

Oproti roku 2001 sa u nich tento vek zvýšil až o tri roky. Podľa Podmanickej trend potvrdzuje, že v slovenskej populácii dochádza k odkladaniu sobášov do vyššieho veku. Najviac manželstiev stále uzatvárajú ľudia vo vekovej kategórii 25 až 29 rokov u mužov aj žien, ale treba brať do úvahy aj to, že medziročne počet sobášov klesol. Preto štatistici zachytili aj ďalší zaujímavý údaj. "U tých starších nad 30 rokov sme zaznamenali početný aj podielový nárast," konštatovala Podmanická.

Na Slovensku je stále najviac tých, čo sa sobášia prvý raz. Vlani bolo takých až 86 percent ženíchov a 88 percent neviest. Novším trendom je stúpajúci počet sobášov, kde majú obaja partneri rovnaký stupeň vzdelania. Napríklad 74 percent vysokoškolsky vzdelaných ženíchov si zobralo nevesty s rovnakým stupňom vzdelania.

Medzi snúbencami dominujú tí, čo majú obaja slovenské občianstvo, je ich až 86 percent. Cudzincov si zobralo vlani asi 3 tisíc slovenských neviest, 700 ženíchov si zas zobralo cudzinky. "Medzi cudzincami dominujú cudzinci s českým štátnym občianstvom. Potom nasledujú ženísi s britským a rakúskym a nevesty s poľským a ukrajinským občianstvom," uviedla Podmanická.

Rok 2010 bol z hľadiska rozvodovosti na Slovensku dobrým - rastúci trend z predchádzajúceho obdobia sa zastavil a počet rozvodov dokonca mierne klesol. "Predpokladáme, že tých 12-13 tisíc rozvodov je zrejme strop pre slovenskú populáciu, že by to vyššie nemalo ísť," odhaduje Podmanická. V roku 2010 zaznamenali 12 015 rozvedených manželstiev.

Podľa indexu úhrnnej rozvodovosti (0,4) sa asi 40 percent zosobášených párov rozvádza. Pri rozvodoch sa rovnako ako v prípade sobášov zvyšuje priemerný vek, kedy k ním dochádza - tento trend je dlhodobý. U mužov je to 41 rokov a u žien 38 rokov.

"Je to predovšetkým dôsledkom odkladania manželstiev do vyššieho veku," povedala Podmanická. Klesá však počet rozvodov manželstiev z dôvodu neuváženého uzavretia. Štatistici odhadujú, že to je preto, lebo daný dôvod bol typický pre nižšie vekové kategórie. Najvyššia miera rozvodovosti je vo vekovej skupine. 30 až 44 rokov.

"Ide jednak o početné generácie a tiež generácie, u ktorých sa tendencia odkladania manželstva do vyššieho veku tak výrazne neprejavila," konštatovala Podmanická. Už od 90-tych rokov je trendom, že vysoký podiel podaných návrhov sa aj rozvodom skončí. Dovtedy to bolo okolo 70 percent, ale dnes sa to už pohybuje nad 90 percent návrhov.

"Pretrváva vyššia rozvodová aktivita žien, podávajú dve tretiny návrhov," uviedla Podmanická. Najčastejšou príčinou rozvratu manželstva býva uvádzaná rozdielnosť pováh, názorov a záujmov - tvorí až 60 percent. U mužov býva takým konkrétnejším dôvodom nevera a alkoholizmus, u žien iné dôvody, resp. súd nezistil zavinenie, objavuje sa aj nevera. Priemerná dĺžka rozvádzaného manželstva bola vlani 14,6 rokov. Manželstvá, ktoré trvali 10 a viac rokov, tvorili až 65 percent rozvodov. Po 25 rokoch spoločného života sa rozviedlo asi 1 800 párov - v 50-tych rokoch to bol počet všetkých rozvodov za rok.

Pozitívom je, že klesá počet rozvedených manželstiev, v ktorých majú maloleté deti. Bolo ich však stále až 63 percent - v 90-tych rokoch to bol až 75 percent. "Predpokladáme, že manželstvá postihnuté rozvratom odkladajú rozvod na obdobie, kedy sa ich deti stávajú plnoletými, resp nezávislými," hovorí Podmanická.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu