BRATISLAVA - Vládnu štvorku čakajú ťažké časy. Tajná voľba generálneho prokurátora, ktorá viedla k prvej vážnej kríze, sa bude opakovať. Rozhodol o tom Ústavný súd.
Ten dal za pravdu Dobroslavovi Trnkovi, ktorého práva boli podľa súdu porušené. Trnka sa pritom nestal opäť generálnym prokurátorom iba vďaka jednému hlasu. Získal pritom v tajnej voľbe štyri hlasy vládnej koalície. V kuloároch sa hovorilo o tom, že zradiť mali poslanci Bélu Bugára z Mostu-Híd. Ten to však poprel. Podľa výroku Ústavného súdu musia byť pri voľbe dodržané všetky ústavné náležitosti.
Koalícia sa naposledy vyhla tajnej voľbe tak, že poslanci si fotili neplatné lístky a tým zablokovali voľbu. Následne sa vládna štvorka dohodla, že voľba bude verejná. Rozhodnutie súdu však tieto plány prekazili.
Zaujímavé je, že podľa nálezu si nebudú môcť poslanci robiť fotografie lístkov. „Ústavnoprávna zodpovednosť NR SR v okolnostiach danej veci nespočíva v priamom zasahovaní do priebehu tajného hlasovania, ale v nedodržaní jej pozitívnej povinnosti zabezpečiť a garantovať priebeh tajného hlasovania ústavne komfortným spôsobom,“ uvádza sa v odôvodnení.
Predseda senátu Peter Brňák tvrdí, že dodržiavanie princípu tajného hlasovania, teda skutočnosti, že nikto nemôže zistiť, ako jednotliví hlasujúci hlasovali, je povinnosťou, nie právom.
Ústavný súd predvolal svedčiť vyše dvadsaťdva poslancov, väčšina z nich využila svoje právo a odmietla svedčiť. Svedčiť v prospech Trnku prišli len poslanci opozície, pričom viacerí boli overovateľmi a dohliadali na priebeh volieb. Potvrdili, že niektorí poslanci z vládnej koalície si pri voľbe vzájomne kontrolovali volebné lístky a ako ktorý hlasoval, fotografovali si ich či vynášali zo sály.
Národnú radu pred ústavným súdom zastupoval Pavol Hrušovský. Tvrdil, že fotografovanie volebných lístkov nie je dôvodom na spochybnenie princípu tajných volieb a že parlament dodržal všetky zákonné podmienky, organizačne aj technicky zabezpečil podmienky na tajné voľby. Podľa Hrušovského individuálne konanie poslancov sa v tomto prípade nedá považovať za nezákonné.
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova prebehne opakovanie tajnej voľby rovnako ako minule, že nikto nebude zvolený. "Očakávam, že NRSR zorganizuje tajnú voľbu generálneho prokurátora, ktorá prebehne presne podľa scenára z poslednej voľby, kedy si koaliční poslanci prebrali hlasovacie lístky, ale nehlasovali," vyhlásil Mesežnikov.