BRATISLAVA - Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa nepáči možný príliv imigrantov z nepokojnej severnej Afriky do Európskej únie cez Taliansko.
Ťažkosti juhoeurópskych členských krajín únie s utečencami by podľa neho mala riešiť celá EÚ a pripustil aj "prehodnotenie niektorých princípov demokracie". Gašparovič to dnes povedal po rokovaní so svojím talianskym kolegom Giorgiom Napolitanom.
Taliansko nedávno vzbudilo pozornosť keď rozhodlo, že bude vydávať dočasné "humanitárne" povolenie na pobyt tuniským imigrantom, ktorí sa už dostali na jeho územie. Toto povolenie im umožní cestovať voľne vo všetkých krajinách schengenského priestoru, ktorého súčasťou sú aj Slovensko alebo Česko. Drvivá väčšina imigrantov vyhlásila, že chce za svojimi príbuznými alebo priateľmi do Francúzska a ďalších európskych krajín.
Slovensko sa podľa úradov údajne masívneho prílivu utečencov obávať nemusí. "Musí tu dôjsť k istému spoločnému rozhodnutiu a prehodnotenie demokratických princípov. Demokracia musí mať aj istú hranicu, musí vychádzať z reality, musí vychádzať z (...) určitých rozhodnutí týkajúcich sa problémov, z ktorých môže vzísť ešte väčší problém, pokiaľ ho nedokážeme riešiť," vyhlásil Gašparovič.
Pravidlá schengenského systému tento týždeň po rokovaní s Napolitanom kritizoval český prezident Václav Klaus. Únia podľa neho nemala zaviesť systém voľného pohybu bez vyriešila jeho dlhodobých dôsledkov. Súčasná imigrácia zo severu Afriky nie je kvôli Schengenu riešiteľná, myslí Klaus.
Taliansko čelí od januára, od pádu tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího a povstania v Líbyi, nebývalej vlne imigrácie. Do krajiny dorazilo už viac ako 22 tisíc utečencov.