BRATISLAVA - Slovenské veľvyslanectvo naďalej zostáva v hlavnom meste Japonska. Agentúra Reuters dnes informovala o obavách nemeckých meteorológov, že častice z porušenej jadrovej elektrárne Fukušima môžu v nedeľu zasiahnuť Tokio, lebo stále viac fúka vietor zo severovýchodu.
"Nad presunutím nášho zastupiteľského úradu v Tokiu zatiaľ neuvažujeme. Situáciu pozorne sledujeme a v prípade potreby prijmeme náležité opatrenia," povedal hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Tokio pracuje na odvrátení tretej katastrofy v jadrovej elektrárni takmer dva týždne po dvoch nešťastiach - zemetrasení a cunami, ktoré zasiahli tichomorské pobrežie Japonska 11. marca. Fukušima leží asi 250 kilometrov severovýchodne od Tokia.
Pre jadrovú krízu, ktorá vypukla v Japonsku po masívnom zemetrasení a následných vlnách cunami, sa v Tokiu rozhodlo zatvoriť svoje veľvyslanectvá 25 krajín. Minulý týždeň to pre AFP povedal japonský minister zahraničných vecí Takeaki Macumoto. Do utorka minulého týždňa osem z nich prenieslo svoje povinnosti mimo Tokia alebo Japonska. Zvyšné nechali svojich zamestnancov doma. Tlačové oddelenie japonského rezortu diplomacie oznámilo, že svoje veľvyslanectvá zatvorili Angola, Bahrajn, Benin, Botswana, Burkina Faso, Dominikánska republika, Ekvádor, Fínsko, Ghana, Guatemala, Chorvátsko, Keňa, Kosovo, Lesotho, Libéria, Líbya, Malawi, Mauritánia, Mozambik, Namíbia, Nemecko, Nepál, Nigéria, Panama a Švajčiarsko.