BRATISLAVA - V prípade, že nepríde k dramatickému zhoršeniu bezpečnostného stavu v postihnutých japonských jadrových elektrárňach, nepredpokladá sa, že dôjde k zhoršenie radiačnej situácie nad slovenským územím.
"Namerané hodnoty na území SR v súčasnosti nevybočujú z normálu a sú neustále sledované," uvádza sa v informácii o stave a vývoji radiačného monitoringu a očakávaných dopadov v súvislosti so situáciou v Japonsku, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
Vzhľadom na asi 8000 km vzdialenosť havárie nemožno podľa envirorezortu očakávať v SR významné zmeny v radiačnej situácii aj vzhľadom na aktuálne prúdeniu vzduchu v postihnutej oblasti a nízkej výškovej hladine mraku za predpokladu, že sa dramaticky nezvýšia úniky radiácie. "Napriek tomu je radiačná situácia mimoriadne pozorne sledovaná zo strany kompetentných orgánov a to nie iba na území Slovenska, ale aj prostredníctvom všetkých dostupných informačných zdrojov," deklarovalo ministerstvo.
Predpokladá sa, že rádioaktívny mrak z pondelkového úniku v Japonsku sa presunie do 17. marca k západnému pobrežiu severnej Ameriky. "Tento scenár platí pre rádioaktívny mrak, ktorý vznikol vo výške 500, respektíve 3000 metrov. V prípade scenára s mrakom vo výške 1500 metrov by sa mal mrak do 17. marca presunúť nad východné pobrežie Kamčatky," ozrejmuje sa v materiáli.
Rádioaktivita ovzdušia vyjadrená dávkovým príkonom gama žiarenia je na Slovensku sledovaná na 26 meteorologických staniciach. Systém vyhodnocuje radiačnú situáciu každých desať minút. Okrem údajov z vlastnej monitorovacej siete má SHMÚ na základe bilaterálnych zmlúv údaje zo sietí Maďarska a Rakúska.
Keďže SHMÚ reprezentuje Slovenskú republiku v Európskej radiačnej databáze spravovanej Európskou komisiou, má neustály prístup k aktuálnym nameraným údajom všetkých krajín EÚ.