TRENČÍN – Za výbuch v Bani Handlová môže pôsobenie viacerých faktorov. Boli nimi zmenšenie prierezu chodby, zával popolčeka v chodbe, teplota požiariska a otváranie dverí v chodbe.
Pri vyšetrovaní zistili 13 nedostatkov. Tie však explóziu nezapríčinili. Išlo o jedno porušenie zákona o banskej činnosti, výbušninách a o štátnej banskej správe, štyri porušenia ustanovení vyhlášky o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a bezpečnosti prevádzky pri banskej činnosti a činnosti vykonávanej banským spôsobom v podzemí. Zistených bolo tiež päť porušení ustanovení výnosu o plánoch zdolávania závažných prevádzkových nehôd v hlbinných baniach, dve porušenia článkov Služobného poriadku Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi a jedno porušenie článku STN 44 64 03 banské požiarne vodovody.
Tragédiu vyšetroval Obvodný banský úrad v Prievidzi, polícia i špeciálny tím ministerstva hospodárstva. Tí najskôr zaistili všetku dostupnú dokumentáciu a obhliadli miesto tragédie. Vypočuli taktiež svedkov, prizvali i nezávislých odborníkov, ktorí vypracovali posudky. Na záver úrad vypracoval zápisnicu a celé vyšetrovanie ukončil vypracovaním odborného posudku 14. februára.
Podľa Sliackeho zo znaleckých posudkov vyplýva, že v priebehu hasenia požiaru došlo k spolupôsobeniu viacerých faktorov. Tie "negatívne ovplyvnili rýchlosť vetrov a taktiež objemové množstvo vetrov v prerážke, týmto sa vytvoril stav, ktorý zapríčinili vznik explozívneho vyhorenia plynných splodín vznikajúcich pri požiari a metánu," uviedol. Práve to spôsobilo smrť 20 baníkov.
Obeťami banského nešťastia z 10. augusta 2009 sa stali 20 baníci – 11 banskí záchranári a deviati civilní baníci, ktorí ráno likvidovali požiar v časti Východnej šachty v hĺbke zhruba 330 metrov pod povrchom. Približne o 9:30 sa prerušilo telefonické spojenie a prišlo k výpadku snímačov, ktoré indikujú stav banských plynov. Pravdepodobne vtedy došlo k výbuchu, ktorého tlaková vlna ľahko zranila ďalších deviatich baníkov, vzdialených od miesta nešťastia 150 až 200 metrov.